Παρασκευή 13 Ιουλίου 2012

Γκόλ...και φύγαμε για τελικό

Η Εθνική Νέων πέτυχε μια παλικαρίσια νίκη και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Euro U-19 εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Ισπανία.Η Ελλάδα νίκησε με 2-1 την Αγγλία στον ημιτελικό παρότι αγωνιζόταν από το 45' με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καπίνο.
Η Ελλάδα επιστρέφει στους τελικούς των Euro,καθώς οι παίκτες του Κώστα Τσάνα κόντρα σε όλους και σε όλα πήραν μια μεγάλη νίκη και έδειξαν πως είναι πολύ μεγάλη ελληνική ψυχή.Αξίζει να σημειωθεί ότι η Εθνική μας έμεινε με 10 παίκτες από το 45' μετά από άδικη αποβολή του Καπίνο σε ανύπαρκτο πέναλτι.
Οι Έλληνες ίδρωσαν,πάλεψαν και με τεράστια ελληνική ψυχή τα έδωσαν όλα και θα δώσουν το ''παρών'' στον μεγάλο τελικό της Κυριακής εκεί που θα αντιμετωπίσουν την Ισπανία.
Οι Άγγλοι πίεσαν για το γκόλ και είχαν την κατοχή παρόλα αυτά δεν δημιούργησαν την μεγάλη ευκαιρία με τους Έλληνες διεθνείς να έχουν δημιουργήσει ένα τείχος μπροστά από την εστία και η μπάλα δύσκολα έφτανε προς αυτήν.Παρά την πίεση της Αγγλίας ωστόσο η Εθνική μας ευτύχησει να πετύχει το πρώτο γκόλ,καθώς με΄τα από εκτέλεση κόρνερ του Σταφυλίδη ο Μπουγαίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Άγγλων.Οι αντίπαλοι της Εθνικής μας ωστόσο δεν έμειναν έτσι και δημιούργησαν δυο πολύ καλές ευκαιρίες αλλά βρήκαν μπροστά τους τα ρολά που είχε κατεβάσει ο Στέφανος Καπίνο.
Και ενώ όλα κυλούσαν ομαλά ξαφνικά ο Δανός ρέφερι Νίλσεν ανακάλυψε πέναλτι σε ανατροπή του Αφόρμπε από τον Καπίνο.Ο Έλληνας πορτιέρο αποχώρησε απογοητευμένος και η Εθνική μας έμμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του.Την θέση του Καπίνο πήρε ο Διούδης κάτω από τα γκολπόστ.Ο Έλληνας τερματοφύλακας με το που μπήκε είχε να φέρει σε πέρας μια πολύ δύσκολη αποστολή,καθώς έπρεπε να αποκρούσει το πέναλτι,κάτι το οποίο και κατάφερε στην εκτέλεση του Χόλ και οι Έλληνες ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Αγγλία να προσπαθεί,αλλά να μην μπορεί.Στο 56ο λεπτό όμως μετά από σέντρα του Ρόμπινσον ο Αφαμπέ μπόρεσε να σπάσει την καλοστημένη άμυνα και με κεφαλιά να κάνει το 1-1 για την Αγγλία.Οι Άγγλοι έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα πίεσαν,προσπάθησαν να κάνουν ευκαιρίες αλλά βρήκαν μπροστά τους έναν πολύ καλό Διούδη και μια άμυνα φτιαγμένη από ατσάλι.Στην άλλη μεριά του γηπέδου Γιαννιώτας και Κατίδης τα έδωσαν όλα χωρίς να υπολογίζουν την κούραση και πίεζαν ώστε να δώσουν ανάσες στην υπόλοιπη ομάδα.
 'Έτσι με τις ομάδες να μην πετυχαίνουν το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.Το σκηνικό στην παράταση δεν άλλαξε και όλοι περίμεναν τα πέναλτι.Όμως όλα άλλαξαν στο 108' με τον Λυκογιάννη να πετυχαίνει το γκόλ και να δίνει ενέργεια σε όλους τους συμπαίκτες του.Ο αριστεροπόδαρος διεθνής εκμεταλλεύτηκε το λάθος της Αγγλικής άμυνας,καθώς μετά από λάθος γύρισμα του αμυντικού τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον από τον αντίπαλο του και μετά με απίστευτη ψυχραιμία κρέμασε τον αντίπαλο γκόλκίπερ με μια εξαιρετική λόμπα κάνοντας έτσι το 2-1.Στα υπόλοιπα λεπτά οι Έλληνες δεν υπολόγιζαν τίποτα,ξέχασαν την κούραση και κράτησαν γερά μέχρι το 120' όπου και ήρθε το τελευταίο σφύριγμα που έστειλε την Ελλάδα στο τελικό.....

Οι συνθέσεις:

Αγγλία (Νόελ Μπλέικ): Τζόνστοουν, Ντάιερ (51' Γκάρμπατ), Ρόμπινσον, Κιν, Θορπ, Μπάρκλεϊ, Τσαλόμπα, Μπεραχίνο (76' Ρέντμοντ), Χολ, Αφόμπε, Λάντστραμ (91' Θορν).

Ελλάδα (Κώστας Τσάνας): Καπίνο, Σταφυλίδης, Μπουγαΐδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μπάλλας, Φουρλάνος (71' Μπουχαλάκης), Διαμαντάκος (45+3' Διούδης), Κατίδης (104' Μπακασέτας), Γιαννιώτας, Λυκογιάννης, Κουρμπέλης.

Διαιτητής: Κεν Χάνσεν (Δανία)