Σάββατο 15 Ιουνίου 2013

Τρίτος ο Πανιώνιος

Και επίσημα στην τρίτη θέση ο Πανιώνιος ο οποίος μετά από μια εξαιρετική χρονιά έκανε το 3-1 επικρατώντας με 71-61 του Ρεθύμνου.Εξαιρετικός ο Παπάς σημειώνοντας 20 πόντους,φοβερός Πέτγουεϊ σημειώνοντας 25 πόντους που δεν έφτανα

Αρχικά και οι δύο ομάδες προτίμησαν να ''πάνε'' από κοντά οπότε οι πρώτοι πόντοι σημειώθηκαν μέσα από τον ζωγραφιστό.Το Ρέθυμνο έδειξε πως μπορούσε να πάει το παιχνίδι στα μέτρα επιβάλοντας έναν ρυθμό και αφού είχε προηγηθέι με 12-8.Ωστόσο ένα ξέσπασμα του Πανιωνίου έφερε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο 12-13 εκμεταλλευόμενη τα 5 λάθη των γηπεδούχων.
Οι Κρητικοί προσπάθησαν να ''χτυπήσουν'' από τα 6,75 αλλά όλες οι προσπάθειές τους ήταν άστοχες έχοντας 0/5 τρίποντα.Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται ένα πόντο μπροστά 14-15.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και ιδιαίτερα τα πράγματα με τις δύο ομάδες να μένουν αμφότερες στα 0/12 τρίποντα και να παρουσιάζουν μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα από μακρινή απόσταση.Ωστόσο ο Πανιώνιος παίζνοντας καλή άμυνα βρήκε κάποιες λύσεις και βρέθηκε για πρώτη φορά στο ματς μπροστά με 7 πόντους 19-26.
Το Ρέθυμνο φαινόταν κολλημένο και δεν μπορούσε να αντιδράσει με τον Πανιώνιο να διατηρεί το προβάδισμά του.Σε αριθμούς το Ρέθυμνο έφτασε να έχει 0/9 τρίποντα και 11 λάθη.Πάντως ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να ξεφύγει και ιδιαιτέρως στο σκορ καθώς το ημίχρονο έκλεισε στο 25-30 υπέρ του Πανιωνίου.
Το Ρέθυμνο στο δεύτερο ημίχρονο φαινόταν να ξυπνά κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 7-2 ισοφαρίζοντας σε 32-32.Χρειάστηκε να περάσει ένα ολόκληρο ημίχρονο για να πετύχει ομάδα τρίποντο με τους Μπατή και Πέτγουεϊ να πετυχαίνουν τα πρώτα.Μάλιστα το τρίποντο του πρώτου έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Πανιώνιο μετά την προσωρινή ισοφάριση των Κρητικών.
Στο 26' ο Μπατής χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και πήρε τον δρόμο προς τον πάγκο.Μπορεί το Ρέθυμνο να ισοφάρισε ωστόσο ο Πανιώνιος βρήκε πάλι τον τρόπο ξέφυγε με 6 43-49.
Ο Πανιώνιος στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησε το γκάζι και πήρε προβάδισμα +11(45-56).Από εκεί και πέρα τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει τα πράγματα και το 56-63 που μείωσε το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να ανησυχήσει ιδιαίτερα τους παίκτες του Πανιωνίου.Ο Μπίλι Κις με τις δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το αποτέλεσμα βάζοντας θαυμαστικό σε μια εξαιρετική χρονιά για την ομάδα του!
Τα δεκάλεπτα: 14-15, 25-30, 45-49, 61-71
Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 2, Καλλινικίδης, Προύιτ 4, Αγγελόπουλος 1, Τσόχλας 7(1), Ντούβνιακ 10(3), Κόμματος 2, Κάρτερ 10, Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 25(2).
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 12, Πέιν 2, Αθηναίου 12(1), Κις 10, Μίλμπουρν 4, Αθανασούλας, Μπατής 7(1), Γιάνκοβιτς 4, Παππάς 20(3), Αγραβάνης, Μπούκερ.