Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2014

Πρόκριση στο 93' για Λανς

Μέχρι το 93' η Λιόν κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της ωστόσο η Λάνς ισοφάρισε με πέναλτι και πραγματοποιώντας την μεγάλη ανατροπή στην παράταση πήρε την πρόκριση για τον ημιτελικό του κυπέλλου εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Μονακό.
Η Λιόν ξεκίνησε αρκετά δυνατά τον αγώνα και πετυχαίνοντας γκολ κιόλας από το 9ο λεπτό πήρε την πρωτοκαθεδρία στο σκορ με τον Μπριάντ.
Με το πέρας των πρώτων 25 λεπτών όπου η Λιόν ήταν πιεστική η πίεση σταμάτησε και παρόλο που η Λανς βρήκε χώρο δεν μπόρεσε να κάνει καθαρή ευκαιρία για γκολ και να βάλει τα δύσκολα στην Λιόν.
Η Λιόν στο δεύτερο ημίχρονο δεν έκανε πολλά το μόνο που έκανε ήταν να περιοριστεί στο να κρατήσει το 1-0 και τίποτα παραπάνω και αυτό το πλήρωσε καθώς μετά από 2-3 καλές φάσεις που δημιούργησε η Λάνς,ο Κουλιμπαλί κέρδισε το πέναλτι στο 93'και ισοφάρισε σε 1-1.
Η Λιόν παρόλα αυτά δεν πήρε το μάθημα της και στην παράταση δεν ήταν αυτή που έπρεπε και στο 4ο λεπτό της παράτασης έγινε το 2-1 για την Λάνς και ανατράπηκαν όλα τα δεδομένα.
Από εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι και το ματς τελείωσε 2-1 και έτσι ήρθε η πρόκριση για την Λανς.