Δευτέρα 18 Ιουνίου 2012

''Άτυχη'' η Δανία

Άτυχη η Δανία που η ήττα της σε συνδυασμό και με την νίκη της Πορτογαλίας την αφήνει εκτός συνέχειας στο φετινό Euro.Η Δανία πάλεψε αλλά βρέθηκε εναντίον  μιας ισχυρότερης ομάδας.Τώρα πλέον οι Γερμανοί θα βρεθούν αντιμέτωποι της εθνική μας στις 22/06/2012.
Η Γερμανία ήθελε να κερδίσει και αυτό φάνηκε καθώς πίεζε και έκανε ευκαιρίες στο πρώτο 20λεπτο.Οι Γερμανοί έπαιξαν με την μπάλα κάτω και με γρήγορες πάσες και εναλλαγές.Η ώρα περνούσε και ήρθε ο Ποντόλσκι στο 19' να κάνει το 1-0 από ευννοϊκή θέση.Η Δανία εκμεταλλευόταν τους χώρους που έδιναν οι Γερμανοί και στο 23ο λεπτό από κόρνερ ο Κρον-Ντελί με κεφαλιά έκανε το 1-1.Η Γερμανία και στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε δυνατά έκανε αλλαγές και ανέλαβε και πάλι τα ηνία του αγώνα.Αξιόλογες φάσεις δεν υπήρχαν με αυτήν του Σίρλε στο 67' να ξεχωρίζει.Η Δανία όσο περνούσε η ώρα ανοίγονταν και οι Γερμανοί έβρισκαν χώρους κενούς τους οποίους εκμεταλλεύτηκαν στο 80' με τον προωθημένο Μπέντερ να κάνει το 2-1 και να σφραγίζει το εισιτήριο των Γερμανών για τους ΄΄8΄΄.