Κυριακή 10 Ιουνίου 2012

Ισοπαλία το ντέρμπι του 3ου ομίλου

Ντέρμπι στα χαρτιά,ντέρμπι και στο γήπεδο.Πριν αρχίσει το μεγάλο παιχνίδι μεταξύ Ισπανίας και Ιταλίας όλοι μιλούσαν για ένα μεγάλο παιχνίδι με φάσεις και γκόλ,και όντως οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα τέτοιο παιχνίδι.Με τον προπονητή της Ισπανίας από την μια να παρατάσσει την ομάδα χωρίς καθαρό φόρ και από την άλλη η Ιταλία να έχει παραταχθεί με ένα σύστημα που έδινε βάρος στο κέντρο(3-5-2).
Πρώτο Ημίχρονο
Το ματς άρχισε όπως ήταν φυσιολογικό με την κατοχή της μπάλας να βρίσκεται στα πόδια των παικτών της Ισπανίας,παρόλα αυτά βρήκε απέναντι της μια καλοστημένη και οργανωμένη άμυνα.Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν και το καλύτερο με τις φάσεις που το χαρακτηρίζουν να είναι στο 40' μια συνεργασία
του Κασάνο με τον Μαρκίζιο και το σούτ του δεύτερου να καταλήγει στα χέρια του Κασίγιας.Ένω το ημίχρονο έκλεισαν το άστοχο πλασέ του Ινιέστα και μια κεφαλία του Μότα που αποκρούστηκε απο τον ισπανό κίπερ.Αξίζει να σημειωθεί μάλιστα πως μετά το 15' οι Ιταλοί κέρδιζαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο με τον Πίρλο να αναλαμβάνει ρόλο μαέστρου και να απλώνει την Ιταλία στο γήπεδο.
Δεύτερο Ημίχρονο
Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε μια ματσάρα και αυτό το ημίχρονο έδωσε ότι δεν έδωσε το πρώτο.Η Ισπανία μπήκε πολύ δυνατά και έκανε δύο ευκαιρίες σε διάστημα πέντε λεπτών με τον Φάμπρεγας και τον Ινιέστα με το σουτ του δεύτερου να το βγάζει ο Μπουφόν με τα ακροδάχτυλα και να βγάζει κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή κόρνερ.Ο Μπαλοτέλι απέδειξε πάντως για ακόμη μια φορά πόσο απρόβλεπτος μπορεί να είναι καθώς στο 54' εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αμυντικού της Ισπανίας κοντά στο πλάγιο πήρε την μπάλα έφτασε μια ανάσα από το γκόλ μπροστά από τον Κασίγιας ,όμως έδειξε δείγματα νεαρού παίκτη καθώς κόλλησε και πρόλαβε η άμυνα της Ισπανίας και τον έκοψε πριν πετύχει το γκόλ.Στο 61' ο Πίρλο έκοψε στην μέση την άμυνα των Ισπανών και έβγαλε τον Ντι Νατάλε ένα με τον Κασίγιας με τον Ιταλό φόρ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.Η Ισπανία πίεσε και τελικά κατάφερε να πετύχει το γκόλ με τον Φάμπρεγας στο 64' με κοντινό πλασέ από μπαλιά του Σίλβα.Οι δύο προπονητές άνοιξαν τον χορό των αλλαγών με τον Ντελ Μπόσκε να βάζει Νάβας και Τόρες ώστε η ομάδα να αποκτήσει ένα κλασσικό επιθετικό που θα μπορέσει να τελειώσει τις φάσεις,ενώ για τους Ιταλούς μπήκε ο Τζιοβίνκο.Ευκαιρίες δημιουργήθηκαν εκατέρωθεν με το σκόρ να μένει στο 1-1 και τον Τόρες να χάνει μεγάλες ευκαιρίες γι ανα δώσει το τρίποντο στους Φούριας Ρόχας .