Δευτέρα 25 Ιουνίου 2012

Ιταλικό....Ντιαμάντι

Με τον Αλέσαντρο Ντιαμάντι να ευστοχεί στο τελευταίο πέναλτι,η Ιταλία πήρε την πρόκριση για τους 4 εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Γερμανία.

Η Ιταλία καθ'όλη την διάρκεια του αγώνα είχε την κυριαρχία αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει κάποια φάση σε γκόλ.Ο χρόνος περνούσε νικητής δεν υπήρξε στα 120 λεπτά και ο αγώνας πήγε στα πέναλτι όπου εκεί η Ιταλία παρότι βρέθηκε πίσω στο σκόρ προκρίθηκε με τον Αλεσάντρο Ντιαμάντι να ευστοχεί στο πέναλτι και να στέλνει την ομάδα στους 4.
Παράταξη ομάδων-Εξέλιξη αγώνα
Η Αγγλία παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με ένα 4-4-1-1.Την υπεράσπιση του τέρματος των λιονταριών ανέλαβε ο Χαρτ, δεξί μπακ Γκλεν Τζόνσον, αριστερό Κόουλ, κεντρικοί αμυντικοί Τέρι-Λέσκοτ, κόφτες οι Τζέραρντ και Πάρκερ, δεξιά Μίλνερ, αριστερά Γιάνγκ και ελεύθερος πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Γουέλμπεκ, ο Ρούνεϊ.Από την άλλη η Ιταλία ξεκίνησε με ένα 4-3-1-2,και η ενδεκάδα που ξεκίνησε ήταν με τον  Μπουφόν στο τέρμα, δεξί μπακ Αμπάτε, αριστερό Μπαλτσαρέτι, στόπερ οι Μπαρτσάλι-Μπονούτσι, τρία χαφ στο κέντρο Ντε Ρόσι, Μαρκίζιο, Πίρλο και μπροστά τους ο Μοντολίβο και στην επίθεση Κασάνο και Μπαλοτέλι.
Πρώτο ημίχρονο
Η Ιταλία ξεκίνησε πιο επιθετικά και έδειξε γιατί μπήκε στο γήπεδο.Πρώτη λοιπόν φάση για τους Ιταλούς έγινε στο 3ο λεπτό με τον Ντε Ρόσι να πιάνει ένα πολύ καλό σούτ εκτός περιοχής με την μπάλα όμως να χτυπά το δοκάρι του Χάρτ.Στο 5' οι Άγγλοι άγγιξαν το γκόλ,καθώς μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια και πάσα στο πέναλτι του Μίλνερ ο Γκλέν Τζόνσον έκανε το κοντινό σούτ με τον Μπουφόν να δείχνει την κλάση του,καθώς έπιασε την μπάλα με το ένα χέρι ενώ έκανε αντίθετη από αυτή της μπάλας.Η ομάδα της Αγγλίας είχε για λίγο χρονικό διάστημα με τον Ρούνεϊ με ωραία κεφαλιά στο 14' να πηγαίνει άουτ αλλά έδειξε  πως δεν πρέπει να επαναπαυτούν οι αμυντικοί της Ιταλίας.Στο 25' όλοι οι Άγγλοι πάγωσαν καθώς μετά από ωραία μπαλιά 40 μέτρων ο Μπαλοτέλι βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Χαρτ αλλά καθυστέρησε τόσο ο Ιταλός φόρ ώστε ο Τέρι να προλάβει να βάλει το πόδι του και να σώσει την ομάδα του από το γκόλ,και να ηρεμήσει όλους του Άγγλους.Η Ιταλία κυρίως πίεζε από την αριστερή πλευρά,ενώ στο 32' ο Μοντολίβο έκανε ωραία μπαλιά στον Μπαλοτέλι οποίος όμως έκανε ένα αδύναμο βολέ και έχασε την ευκαιρία να σκοράρει.Στην συνέχεια της φάσης η Αγγλία έβγαλε ωραία κόντρα με τον Ρούνεϊ και τον Γουέλμπεκ να κάνουν το 1-2 με σούτ του δεύτερου να περνά εκτός εστίας.Η Ιταλία έκλεισε το ημίχρονο με δυο-τρεις ακόμα αξιόλογες φάσεις.
Δεύτερο ημίχρονο
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο με πολύ καλή φάση του Ντε  Ρόσι.Ο Ιταλός άσος μετά από κεφαλιά πάσα του Μαρκίζιο δεν μπόρεσε να νικήσει από κοντά τον τερματοφύλακα της Αγγλίας.Μετά από τέσσερα λεπτά έγινε ίσως η φάση του αγώνα,με τον Ντε Ρόσι να πιάνει το σούτ να αποκρούει ο Χάρτ η μπάλα να φτάνει στον Μπαλοτέλι ,αυτός να πιάνει το σούτ μέσα από την περιοχή να βγάζει με υπερένταση ο Άγγλος κίπερ και στο ριμπάουντ ο Μοντολίβο να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια από πλεονεκτική θέση.Στο 60' ο Μπαλοτέλι έκανε ωραίο ψαλιδάκι αλλά η μπάλα πήγε άουτ.Ενώ σε σούτ του Γιάνγκ  στο 65' η μπάλα κατέληξε κόρνερ.Στο 78' ο Πραντέλι πέρασε τον Ντιαμάντι στην θέση του Κασάνο και άλλαξε το σύστημα σε 4-3-2-1.Ενώ ο Χόντγκσον πέρασε Κάρολ και Γουόλκοτ.Η Ιταλία όσο περνούσε η ώρα πίεζε και στο 89' ο Νοτσερίνο σε σούτ που πήγε να πιάσει βρήκε μπροστά του τον Τζόνσον.Στο 93ο λεπτό η Αγγλία πήγε να κλέψει το μάτς,καθώς μετά από σέντρα και κεφαλιά πάσα του Κάρολ ο Γουέϊν Ρούνεϊ έπιασε το ψαλιδάκι με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ.
Παράταση
Η παράταση δεν έδωσε πολλά.Οι πιο χαρακτηριστικές φάσεις ήταν ένα σούτ του Μπαλοτέλι στο 100' και ένα δοκάρι στο 101' από σέντρα-σούτ του Ντιαμάντι,ενώ η τελευταία φάση ήταν με τον Μπαλτσαρέτι να κάνει συρτή σέντρα από αριστερά και τον Ντιαμάντι να σουτάρει με τη μία άουτ.Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.