Τετάρτη 20 Ιουνίου 2012

Και η δεύτερη διοργανώτρια έξω

Με τον τερματοφύλακα της Ουκρανίας Πιάτοφ να κάνει ένα λάθος-δώρο,η Αγγλία νίκησε και πέρασε ως πρώτη στον τέταρτο όμιλο,εκμεταλλευόμενη και την νίκη της Σουηδίας επί της Γαλλίας με 2-0.

Έτσι η πρώτη εμφάνιση του Γοϋέϊν Ρούνεϊ με την φανέλα των ‘’λιονταριών’’ συνδυάστηκε με γκόλ νίκης.Η Αγγλία ωστόσο θα συναντήσει στο δρόμο της μια αξιόμαχη Ιταλία που προήλθε ως δεύτερη από τον όμιλο της Ισπανίας.
Το πρώτο ημίχρον0ο κύλησε με την Ουκρανία να δίνει ρυθμό στο μάτς και την Αγγλία να μην δημιουργεί πολλούς κινδύνους για την εστία του Πιάτοφ.Η Ουκρανία είχε αρκετά μακρινά σούτ.Αξίζει να σημειωθεί ότι για ένα χρονικό διάστημα η Ουκρανία είχε τον απόλυτο έλεγχο.Η μόνη φάση που αξίζει προσοχή από τους Άγγλους έγινε στο 2΄8’,όταν μετά από προσπάθεια του Γιάνγκ ο Ρούνεϊ αστόχησε.Μέχρι το τέλος οι Ουκρανοί είχαν τις φάσεις,με σούτ από έξω από την περιοχή χωρίς όμως να καταφέρνουν να ανοίξουν το σκόρ.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα λάθος του Πιάτοφ.Ο Ουκρανός κίπερ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του σε σέντρα του Τζέραρντ και έδωσε την ευκαιρία στον Ρούνεϊ να κάνει με κεφαλιά σε κενή εστία το 1-0.Αυτό άρχισε να γέρνει την ζυγαριά της ψυχολογίας προς την μεριά των Άγγλων.Ωστόσο οι Ουκρανοί που χρειάστηκαν ώρα για να μπορέσουν να φέρουν το μάτς πάλι στα μέτρα τους δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια και στο 60’ με τον Μιλέφσκι έφτασαν στο 1-1 χωρίς να το καταφέρνουν.Όμως η φάση του αγώνα έγινε στο 63’ με τον Ντάβιτς να κάνει το πλασέ η μπάλα να πηγαίνει μέσα αλλά ο Τζόν Τέρι να διώχνει την μπάλα πριν φτάσει στα δίχτυα.Αξίζει ωστόσο να σημειωθεί ότι ο βοηθός έκανε δύο λάθη,καθώς ο Ντάβιτς ξεκίνησε από θέση οφσάϊντ την ώρα της μπαλιάς σύμφωνα με το ριπλέι.Όμως το ριπλέι έδειξε ακόμα ότι την στιγμή που ο Τέρι έδιωξε την μπάλα η μπάλα είχε περάσει εξόλοκλήρου την γραμμή.Οι Ουκρανοί στα λεπτά που έμεναν πίεσαν πολύ αφήνοντας πολλά κενά στην άμυνα.Στην μάχη για την ισοφάριση έριξε ο Μπλαχίν και τον Αντρέϊ Σεφτσένκο .Η Αγγλία ωστόσο άντεξε την πίεση και πήρε μια νίκη που σε συνδυασμό και με το άλλο αποτέλεσμα της έδωσε την πρόκριση ως πρώτη.