Τετάρτη 27 Ιουνίου 2012

Νίκη προετοιμασίας με Νιγηρία

Η Εθνική μας στα πλαίσια της προετοιμασίας για το προολυμπιακό τουρνουά νίκησε την Νιγηρία με 88-76,με το βάρος στο σκοράρισμα να αναλαμβάνει ο Σπανούλης με 20 και ο Πρίντεζης με 15.
Η Ελλάδα ξεκίνησε πολύ καλά στο αγώνα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σκόρ 26-19 και με τον Σπανούλη και τον Πρίντεζη να είναι πρωτεργάτες στο σκοράρισμα.
Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν κύλησε όπως το πρώτο,με την Ελλάδα να μην παίζει καλή άμυνα,η Νιγηρία να εκμεταλλεύεται τα λάθη και να τελειώνει το ημίχρονο με την Νιγηρία να είναι μπροστά στο σκόρ με 45-43.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ελλάδα να πιέζει να βγάζει ενέργεια στο παρκέ και να ανακτά το σκόρ στο 25'(55-53).Παρόλα αυτά η Εθνική δεν μπόρεσε να κρατήσει τα ηνία στο σκόρ και ξαναβρέθηκε πίσω στο σκόρ με 64-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου.
Στην τελευταία περίοδο η Ελλάδα ξέσπασε,οι Σπανούλης,Φώτσης και Καλάθης ήταν οπλισμένοι και έκαναν ένα επιμέρους σκόρ 24-7,και έτσι η Εθνική μας έφτασε στο τελικό 88-76.
Δεκάλεπτα: 26-19, 43-45, 62-64, 88-76.
Οι σκόρερ:
-Ελλάδα: Βασιλειάδης 3, Μπουρούσης 10, Ζήσης 10, Σπανούλης 20, Καλάθης 12, Φώτσης 3, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 6, Μαυροειδής 3, Μάντζαρης 3, Σλούκας 3.
-Νιγηρία: Σκιν 11,Ιμπέκουε 2, Ντιόγκου 17, Αλ Φαρούκ 8, Νταγκουντούρο 9, Ογκούτσι 7, Άρτσιμπονγκ 4, Αλάντε 16, Ογιεντέζι 2.