Δευτέρα 18 Ιουνίου 2012

Η αναγέννηση του Κριστιάνο

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να είναι μεγάλος πρωταγωνιστής η Πορτογαλία νίκησε την Ολλανδία που καιγόταν για νίκη με 2 γκόλ για να περάσει.Οι Πορτογάλοι θα αντιμετωπίσουν στην επόμενη φάση την Τσεχία και οι Ολλανδοί με αυτήν την νίκη γυρνάνε πίσω.
Οι Ολλανδοί μπήκαν δυνατά και στο 11ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκόρ με τον Φαν Ντερ Φαρτ με εξαιρετικό σούτ έξω από την περιοχή.Οι Πορτογάλοι άρχισαν να ξυπνούν και στο 16' είχαν δοκάρι και στο 28ο λεπτό έκαναν το 1-1 με τον Κριστιάνο Ρονάλντο.Μέχρι να λήξει το πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες έκαναν ευκαιρίες και η Ολλανδία έδειξε ξανά τα αμυντικά της προβλήματα.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι ''οράνιε'' πίεσαν για το γκόλ χωρίς να καταφέρουν κάτι ιδιαίτερο.Αξιοσημείωτη φάση στο 72ο λεπτό με τον Νάνι να χάνει απίστευτη ευκαιρία μετά από πάσα του Ρονάλντο.Δύο λεπτά αργότερα όμως ήρθε το γκόλ για την Πορτογαλία καθώς μετά από ωραία πάσα του Νάνι σε αντεπίθεση,ο Ρονάλντο ''άδειασε'' τον αντίπαλο του και έκανε εύκολα το 2-1.Μέχρι το σφύριγμα της λήξης η  μπάλα ήταν πάνω-κάτω και δημιουργήθηκαν πολλές φάσεις εκατέρωθεν.