Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2013

Αυτοκτόνησε...

Δεν μπορεί να χαρακτηριστεί αλλιώς η σημερινή εμφάνιση εκτός από αυτοκτονία...Ο Παναθηναϊκός αν και βρέθηκε μπροστά στο σκορ και με μεγάλες διαφορές,κατάφερε να χάσει από την Ρεάλ Μαδρίτης με 54-58 στο Ο.Α.Κ.Α...
Ο Παναθηναϊκός πήρε ένα μεγάλο δώρο από την Ουνικάχα Μάλαγα,παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και να εγκατασταθεί στην πρώτη θέση του ομίλου και να είναι πολύ κοντά στην πρόκριση.Πλέον ο Παναθηναϊκός πρέπει να είναι σε πίεση καθ'όλη την διάρκεια του Τοπ 16,καθώς οι επόμενες 9 αγωνιστικές είναι πολύ σημαντικές για τους ''πράσινους''.Πλέον ο Παναθηναϊκός ετοιμάζεται για τον αγώνα στις 1/2 με την Μπάμπεργκ.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και προσπάθησε να δώσει ρυθμό μέσω αυτής,παρόλα αυτά δεν το κατάφερε καθώς στην επίθεση οι ''πράσινοι'' έμοιαζαν πολύ κακή κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο στο οποίο και ο Παναθηναϊκός επί 6 λεπτά δεν μπορούσε να ξεκολλήσει από τους 54 πόντους.Πλέον ο όμιλος παίρνει φωτιά με την Εφές,την ΤΣΣΚΑ και την Ρεάλ Μαδρίτης στην κορυφή,ενώ ο Παναθηναϊκός  υποχώρησε με το 3-2 πλέον που έχει!

Η Ρεάλ δεν είχε στο πρώτο ημίχρονο να επιδείξει κάτι,κυρίως άνηκε στον Παναθηναϊκό.Παρόλα αυτά οι παίκτες του Λάσο δεν τα παράτησαν και παρά το -14 στο οποίο και βρέθηκαν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση και να πάρουν μια μεγάλη νίκη.Πάντως που αυτό μένει είναι ένας πολύ καλός Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο και μια ήττα ''χάρισμα'' για την Ρεάλ Μαδρίτης που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα λάθη των γηπεδούχων.
Ενώ τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι η περιφερειακή γραμμή της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν άφαντη σχεδόν καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης,ωστόσο άρχισε να εμφανίζεται στο πιο ακατάλληλο σημείο εκεί δηλαδή όπου ο Παναθηναϊκός δεν πετύχαινε πόντο!Αξιοσημείωτο μάλιστα είναι ότι στα τελευταία 6'33'' ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βάλει πόντο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη σκόραρε μόλις 17 πόντους.
MVP: Ο Φελίπε Ρέγες γέρασε, αλλά δεν ξέχασε την τέχνη του. Ο Ισπανός σέντερ κουβάλησε την ομάδα του στα δύσκολα, ενώ οι δικές του 1/2 βολές της επέτρεψαν να είναι ξέγνοιαστη στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού.
Τα δεκάλεπτα: 20-11, 37-27, 49-44, 54-58
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 11 (3/6τρίπ.), Ματσιούλις 5 (1/3τρίπ., 2λ.), Καπόνο 4 (0/2δίπ., 0/2τρίπ., 4/4β.), Ούκιτς 8 (0/2τρίπ., 5ρ., 2λ.), Λάσμε 2 (2κοψ., 4λ.), Τσαρτσαρής 8 (1/5τρίπ., 7ρ.), Διαμαντίδης 3 (1/1δίπ., 0/5τρίπ., 1/2β., 7ρ., 6ασ., 4κλ., 3λ.), Γκιστ 5 (1/3τρίπ., 7ρ., 2λ.), Μπανκς (0/1τρίπ.), Ξανθόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 8 (3ασ.)
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 4 (0/1τρίπ., 5ρ., 2κλ.), Φερνάντεθ 8 (1/4τρίπ., 2ασ., 2λ.), Σουάρεθ (0/2δίπ., 0/1τρίπ., 2ασ.), Ρέγες 13 (3/4δίπ., 1/2τρίπ., 4/5β.), Μίροτιτς 3 (0/2τρίπ., 2ασ., 2λ.), Ροντρίγκεθ 6 (2/9τρίπ., 3ασ., 2λ.), Χετσχάιμεϊρ 11 (2/3δίπ., 1/1τρίπ., 4/4β., 5ρ.), Μπέγκιτς 6 (5ρ., 3κοψ.), Κάρολ (0/2δίπ., 0/3τρίπ., 5ρ.), Λιουλ 7 (1/5τρίπ., 2λ.), Σλότερ