Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2013

Χ-αμένη...

Στο ''Αρτέμιο Φράνκι'' αναμετρήθηκαν οι Φιορεντίνα και Νάπολι...Και οι δύο αναζητούσαν την νίκη η κάθε μια για δικούς της λόγους,ωστόσο καμία δεν το κατάφερε καθώς κόλλησαν στο 1-1.
Οι δύο ομάδες ήθελαν εκατέρωθεν την νίκη αλλά καμία από τις δύο δεν κατάφερε να κατακτήσει τους τρεις βαθμούς της νίκης.Στην αρχή του παιχνιδιού οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με συνέπεια οι κάρτες να πέφτουν βροχή...Το παιχνίδι ήταν πολύ δυνατό και οι ευκαιρίες μοιρασμένες και κάπου στα μισά και συγκεκριμένα στο 33' οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα της Νάπολι και άνοιξαν το σκόρ.Μετά την μπαλιά του Ρονκάλια ο Ντε Σάνκτις ήταν εκτός τόπου και χρόνου,βγήκε να μαζέψει την μπάλα,μπερδεύτηκε με του αμυντικούς του και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Για άλλη μια φορά τα κάστανα από την φωτιά τα έβγαλε το Έντισον Καβάνι ο οποίος στο 42ο λεπτό μετά από καλό φάουλ του Χάμσικ πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε.Λίγο-πολύ ο Ντε Σάνκτις δεν ήταν σε καλή κατάσταση και αυτό φάνηκε σε μια νέα φάση λίγο πριν το ημίχρονο,όπου μετά από νέο λάθος του,δημιουργήθηκε σύγχυση στα καρέ του παρόλα αυτά κατάφερε να κρατήσει το 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε κάποια αλλαγή στο σκόρ,ο Μπεχράμι αντικαταστάθηκε από τον Τζεμαϊλί.Η Νάπολι μπορεί να πίεζε για την νίκη,ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει το πολυπόθυτο γκολ.Μάλιστα από τις αξιοσημείωτες φάσεις ήταν αυτές του Ινλέρ και αυτή του Πάντεφ που δεν βρήκαν δίχτυα,καθώς πέτυχαν μπροστά τους έναν πολύ καλό Νέτο.Στο τέλος η Φιορεντίνα πήγε να ''χτυπήσει'' την Νάπολι ωστόσο αυτή άντεξε στο σουτ του Ακουιλάνι και παρέμεινε το τελικό 1-1.Έτσι σαν αποτέλεσμα μένει η υποχώρηση της Νάπολι από το -3 στο -5 από την κορυφή και το σερί που δεν θέλει να έχει νίκες η Φιορεντίνα μέσα στο 2013.
*Ο Έντισον Καβάνι παρέμεινε στην πρώτην θέση των σκόρερ με 15 γκολ.