Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2013

''Μπλέ''...Λονδίνο

article-2265419-170D428D000005DC-360_634x467

Όλο το Λονδίνο είναι Μπλέ!Τι άλλο μπορεί να πει κανείς;Η Τσέλσι νίκησε την Άρσεναλ με 2-1 στο γήπεδο της και πήρε μια μεγάλη τόσο βαθμολογική όσο και ψυχολογική ανάσα…

Το ντέρμπι τα είχε όλα,είχε νικητή,είχε ηττημένο,είχε πάθος,είχε γκολ!!Τελικά νίκησαν οι Μπλε…Οι παίκτες του Μπενίτεθ επικράτησαν με 2-1 της Άρσεναλ αν και αυτό το κατάφεραν με νύχια και με δόντια και πήραν ένα πολύ σημαντικό τρίποντο για την συνέχεια του πρωταθλήματος.Οι ''Μπλέ'' ήθελαν την νίκη και το πρώτο ημίχρονο τους άνηκε ολοκληρωτικά,πετυχαίνοντας έτσι δύο γκολ.Από την άλλη μεριά η Άρσεναλ άργησε να ξυπνήσει και πέτυχε το ένα και μοναδικό της γκολ στον αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο.
Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και το πρώτο σουτ του αγώνα άνηκε στην Άρσεναλ.Οι Λονδρέζοι έκαναν την πρώτη αξιοσημείωτη φάση με τον Ζιρού να πιάνει το δυνατό σουτ αλλά την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.Το ριπλέι δεν πρόλαβε να παίξει στην τηλεόραση και η Τσέλσι είχε κάνει ήδη το 1-0.Η ομάδα του Μπενίτεθ το ήθελε και το πέτυχε νωρίς με τον Μάτα.Παρόλα αυτά το γκολ δεν έπρεπε να μετρήσει καθώς μετά από σκληρό φάουλ του Ραμίρες στον Κοκλέν,παρότι ο άσος της Λίβερπουλ σφάδαζε στο έδαφος το παιχνίδι δεν σταμάτησε και μετά από ωραία σέντρα ο Μάτα έκανε το 1-0 μετά από ιδανικό κοντρόλ και ωραίο πλασέ.

Πλέον η Τσέλσι ήταν να μην αρχίσει,καθώς μετά το πρώτο γκολ που πέτυχε,κατάφερε να κάνει και το 2-0 πολύ νωρίς…Συγκεκριμένα μετά από άνοιγμα του Τόρες δεξιά στον Μάτα,ο Ισπανός μοίρασε απέναντι στον Ραμίρες ο ποίος πέρασε τον Σέζνι και ο δεύτερος αναγκάστηκε να τον ανατρέψει.Το πέναλτι το ανέλαβε ο αρχηγός,Φράνκ Λάμπαρντ και στέλνοντας την μπάλα στην απέναντι γωνία έκανε το 2-0.Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό το γκολ του αρχηγού των ''Μπλέ'' είναι το νούμερο 195.
Η Άρσεναλ μέχρι την λήξη του ημιχρόνου έμοιαζε κοιμισμένη,όμως με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έδειξε πως έχει σφυγμό και πως μπορεί να πετύχει κάποιο γκολ.Συγκεκριμένα οι Μέρτεσάκερ και Ζιρού προειδοποίησαν την Τσέλσι!Τελικά το γκολ για τους ''κανονιέρηδες'' ήρθε στο 58ο λεπτό.Ένα εξαιρετικό γκολ επετευχθεί με τον Καθόρλα να βγάζει άψογη κάθετη πάσα και τον Γουόλκοτ να τσιμπά την μπάλα πάνω από τον κίπερ της Τσέλσι για το 2-1.Η Άρσεναλ από εκεί και πέρα το πίστεψε,πίεσε,προσπάθησε για το δεύτερο γκολ,αλλά αυτό ποτέ δεν ήρθε…Αντιθέτως η Τσέλσι πήγε να πετύχει και τρίτο γκολ με τον Μπά να περνά τον Σέζνι που είχε βγει από την περιοχή του και τον Βερμάλεν να προλαβαίνει τον επιθετικό των ''Μπλέ'' λίγο πριν σκοράρει.

Τελικά το παιχνίδι τελείωσε με νικήτρια την Τσέλσι και με ηττημένη την Άρσεναλ,αν και οι ''κανονιέρηδες'' παρότι άργησαν πήγαν να κάνουν την ζημιά στους Πρωταθλητές Ευρώπης.
Συνθέσεις:
ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Ιβάνοβιτς, Κέιχιλ, Ασλεϊ Κόουλ, Αθπιλικουέτα, Ραμίρες, Λάμπαρντ, Μάτα, Οσκαρ (72' Μπέρτραν), Αζαρ (88' Μαρίν), Τόρες (81' Μπα)
ΑΡΣΕΝΑΛ: Σέζνι, Σανιά, Μερτεσάκερ, Βερμάλεν, Γκιμπς, Ντιαμπί (75' Αρσάβιν), Γουίλσιρ, Γουόλκοτ, Καθόρλα, Κοκλέν (59' Ράμσεϊ), Ζιρού