Δευτέρα 7 Ιανουαρίου 2013

Καβάνι,Καβάνι,Καβάνι...

Όχι μια,ούτε δύο αλλά τρεις φορές ''χτύπησε'' ο άσος της Νάπολι,Έντισον Καβάνι,ο οποίος με τρία δικά του γκολ καθάρισε το μάτς με την Ρόμα.
Ο Καβάνι δείχνει πως θα μας απασχολήσει το νέο έτος καθώς με τις εμφανίσεις του ανεβάζει την ποδοσφαιρική του αξία.Ο ''Matador'' τελείωσε την Ρόμα με δύο γκολ στην αρχή κάθε ημιχρόνου και ένα στο 70ο λεπτό έφερε την ομάδα του στην τρίτη θέση του ιταλικού πρωταθλήματος.
Η Νάπολι γνωρίζοντας τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων ήθελε να εκμεταλλευτεί τις ήττες των αντιπάλων της και να πλησιάσει την κορυφή.Η ομάδα του Καβάνι ήθελε έτσι να μπει δυνατά στο παιχνίδι με την Ρόμα,να πετύχει το γρήγορο γκολ και να καθαρίσει από την αρχή την υπόθεση νίκη.Και αυτό το κατάφερε και μάλιστα πολύ γρήγορα με τον Έντισον Καβάνι.Στο 4ο λεπτό,λοιπόν μετά από ωραία μπαλιά του Πάντεφ ο έμπειρος στράικερ πλάσαρε ωραία και νίκησε τον Γκοϊκοετσέα για το 1-0.Η Νάπολι μετά το γκολ έδειξε πως ήθελε να προφυλάξει αυτό το σημαντικό γκολ και για αυτόν τον λόγο και ο Βάλτερ Ματσάρι γύρισε την ομάδα του πιο πίσω.Αυτό έδωσε κατοχή στην Ρόμα   ωστόσο η ομάδα του Τότι δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης μετ ον Ντέστρο να σπαταλά δύο εξαιρετικές μπαλιές του αρχηγού Τότι στο 31' και 38' αντίστοιχα...

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο...Ο Καβάνι ξαναχτύπησε!Ο Ουρουγουανός άσος μετά από προσπάθεια του Πάντεφ η μπάλα έφτασε στον Καβάνι αυτός την ''τσίμπησε'' και αφού γύρισε το σώμα του σούταρε και η μπάλα αφού έσκασε στο έδαφος κατέληξε στα δίχτυα.Τα πράγματα είχαν γίνει ήδη πιο εύκολα για την Νάπολι και πολύ δύσκολα για την Ρόμα ειδικά με την αστοχία του Ντέστρο, ο οποίος έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία για την Ρόμα στο 70'.Τα πράγματα είχαν πάρει ήδη μια τροπή και το τρίτο γκολ του Καβανί με κεφαλιά μετά από κόρνερ άλλαξε μόνο το σκορ.Έτσι ο Ουρουγουανός άσος πέτυχε το πρώτο του φετινό χατ-τρίκ.
Μετά από αυτό αποφάσισε ο προπονητής της Ρόμαν,Ζντένεκ Ζέμαν,να ρίξει στο αγώνα τον Οσβάλντο και αυτός κατά κάποιο τρόπο τον δικαίωσε με τον γκολ της τιμής που πέτυχε στο 72'.Ωστόσο η Ρόμα στο 75' έμεινε με δέκα παίκτες με την δεύτερη κίτρινη κάρτα του Πιάνιτς.Κάπου εκεί εξανεμίστηκε κάθε ελπίδα για κάτι καλύτερο από του Τζιαλορόσι.

Το κεράσακι στην τούρτα έβαλε ο Μάτζιο στο 90' που με διπλή προσπάθεια στο τετ α τετ,σκόραρε και διαμόρφωσε έτσι το τελικό 4-1.