Σάββατο 26 Απριλίου 2014

Ξέσπασμα σε βαρύ κλίμα

Σε έντονο συγκινησιακό κλίμα πραγματοποιήθηκε το παιχνίδι της Μπάγερν και την Βέρντερ με την πρώτη να ξεσπάει και να επικρατεί με 5-2.
Με τον Γκουαρντιόλα να είναι εμφανώς σε άσχημη κατάσταση μετά το χαμό του Βιλανόβα δεν πανηγύρισε κανένα γκολ της ομάδας του.Στο αγωνιστικό κομμάτι η Μπάγερν αναζητούσε την νίκη ειδικά μετά την ήττα από την Ρεάλ για το Τσάμπιονς Λίγκ,κατάφερε να επικρατήσει αν και δύσκολα καθώς η Βέρντερ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν δύο φορές με τον Σελασιέ και τον Χούντ αντίστοιχα.Από την μεριά των Βαυαρών ο Ριμπερί είχε καταφέρει να ισοφαρίσει προσωρινά πριν κλείσει το ημίχρονο.
Το σύνθημα για την αντεπίθεση δόθηκε από έναν γνώριμο της Βέρντερ τον Πιζάρο που με γκόλ στο 53' έφερε το ματς στα ίσια και τέσσερα λεπτά μετά έκανε το 3-2 φέρνοντας όλο το ματς τούμπα.Το τελικό σκόρ έκλεισε ο Σβάιστάϊγκερ και ο Ρόμπεν διαμορφώνοντας το τελικό 5-2.
Μπάγερν Μονάχου (4-2-3-1): Νόιερ, Βάιζερ (46' Λαμ), Μπόατενγκ, Ντάντε (73' Ρόμπεν), Αλάμπα (76' Κοντέντο), Μαρτίνεθ, Σβάινσταϊγκερ, Μίλερ, Γκέτσε, Ριμπερί, Πισάρο
Βέρντερ Βρέμης (4-1-3-2): Βολφ, Φριτς, Πρεντλ, Καλντιρόλα, Γκαρσία, Μπάργκφρεντε, Γκέμπρε Σελασιε, Γιουνούζοβιτς, Μακιαντί (55' Ιγκνιόφσκι), Ντι Σάντο (71' Ελία), Χουντ (83' Κρόος)