Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2012

Ξέσπασμα για Παρί

Η Παρί μετά τις δύο συνεχόμενες ήττες έψαχνε να ξεσπάσει και αυτό το κατάφερε με την Τρουά επικρατώντας 4-0…
Από ότι φάνηκε η Παρί γύρισε μαζί με τον Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς και πέτυχε μια πολύ μεγάλης σε έκταση νίκη με 4-0 επί της Τρουά.Η Παρί φάνηκε ότι από την αρχή έψαχνε το γκολ και μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι και αυτό φάνηκε τα σουτ των Ιμπραίμοβιτς και Μαντουιντί που τα έβγαλε με δυσκολία ο Τιράμ.Η Τρουά δεν μπόρεσε να κρατήσει για πολύ στην πίεση των παικτών της Παρί και μετά από κόντρα η μπάλα κατέληξε στον Μάξγουελ με τον τελευταίο να στέλνει την μπάλα στο πλεκτό για το 1-0 στο 17ο λεπτό.
Η Τρουά δεν μπορούσε να κρατήσει την Παρί λόγω και εμπειρίας αλλά και λόγω ποιότητας.Η ομάδα του Αντελότι πίεζε και έκανε ευκαιρίες κυνηγόντας το γκολ,ωστόσο στο 32’ ο Εζεκιέλ Λαβέτσι είδε τον τερματοφύλακα της Τρουά να βγάζει την κεφαλιά του.Από την άλλη μεριά ωστόσο όσο και να πίεζε η Παρί η Τρουά δεν έμεινε μόνο στα αμυντικά της καθήκοντα και στο 40ο λεπτό με δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία με τον δανεικό στην Τρουά Μπαεκμπέκ να νικιέται από τον Σιρίγου.Οι Τρουά διαμαρτύρεται έντονα για ένα μαρκάρισμα του Βεράτι στον Μπαεκμπέκ με τον διαιτητή του αγώνα να μην δίνει τίποτα και την Παρί στην αντεπίθεση που βγήκε να αγγίζει το 2-0 αλλά να μην το καταφέρνει με τον Λαβέτσι.
Το δεύτερο ημίχρονο δεν επιφύλασσε μεγάλες εκπλήξεις,καθώς οι Παριζιάνοι πίεζαν και κυνηγούσαν το γκολ όπως και στο πρώτο μόνο που τώρα αναζητούσαν το γκολ που θα τους εξασφάλιζε την νίκη.Τελικά αυτό το πέτυχε στο 63’ με τον Μαντουιντί να κάνει το 2-0 στην πρώτη καλή στιγμή της ομάδας του στο δεύτερο ημίχρονο.Απο εκεί και πέρα τα πράγματα έγινε πιο εύκολα με τον Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς να αναλαμβάνει δράση.Ο Σουηδός άσος με δυνατό σουτ μετά από ασίστ του Νενέ έκανε το 3-0 ενώ το 4-0 το διαμόρφωσε ο Ιμπραίμοβιτς μετά από την ωραία συνεργασία Λαβέτσι και Μαντουιντί.Αξίζει να σημειω΄θεί ότι στο 86ο λεπτό η Τρουά βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ όμως ο Σιρίγου έβγαλε το σουτ του Μάρκος και κράτησε το μηδέν.
Παρί (Κάρλο Αντσελότι): Σιρίγκου, Φαν Ντε Βιλ (72' Ζαλέ), Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ, Μάξγουελ (76' Ραμπιό), Αρμόν, Βεράτι, Ματουιντί, Παστόρε (46' Νενέ), Λαβέτσι, Ιμπραΐμοβιτς
Τρουά (Ζαν Μαρκ Φουρλάν): Τιράμ, Ρινκόν, Ν' Σακαλά, Σονιέ, Κολέν, Νταρμπιόν (67' Γιαταρά), Ομπαντί, Νιβέ, Καμούς, Τιάγκο Ζαβιέ (58' Μάρκος), Μπαεμπέκ (79' Ενζά-Γιαμισί)