Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2012

Ισοπαλία και...όλα ανοιχτά

Μπορεί η Άρσεναλ να ''πήρε'' κεφάλι στο σκο με 2-0,παρόλα αυτά η Σάλκε κατάφερε και ανέτρεψε το σκορ ισοφαρίζοντας σε 2-2.Μάλιστα από αυτό το σκορ επωφελείται ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-1 της Μονπελιέ.
Η Άρσεναλ προηγήθηκε με 2-0 στην έδρα της Σάλκε,ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει αυτό το προβάδισμα και έδωσε το δικαίωμα στον γερμανικό σύλλογο να ισοφαρίσει.Συγκεκριμένα στο 26ο λεπτό η Άρσεναλ βρέθηκε να προηγείται με 2-0 εκμεταλλευόμενη τα αμυντικά λάθη της γερμανικής ομάδας και με τους Χούντελαρ και Φαρφάν έκαναν το 2-2.Τα γκολ για την Σάλκε ήρθαν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου από τον Χούντελαρ και στο 67' από τον Φαρφάν.
Εξέλιξη αγώνα
Η Σάλκε αναζητούσε την νίκη και αυτό φάνηκε από την αρχή του παιχνιδιού,παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει αυτήν την πίεση σε γκολ και μάλιστα στο 18' πλήρωσε τα αμυντικά λάθη(και λόγω της πίεσης)με τον Ζιρού  να παίρνει την μπάλα εκμεταλλευόμενος το λάθος γύρισμα του Νοϊστάντερ,παρόλα αυτά ο Χέβεντες μπορεί να πρόλαβε να κόψει τον στράικερ της Άρσεναλ αλλά δεν συνέβη και το ίδιο με τον επερχόμενο Γουόλκοτ που κέρδισε την κόντρα και άνοιξε το σκορ κόντρα στην ροή του αγώνα.Η Άρσεναλ πήρε τα πάνω της τόσο ψυχολογικά όσο και αγωνιστικά και στο 26ο λεπτό μετά από ωραία σέντρα του Ποντόλσκι,ο Ζιρού ''έπιασε'' την κεφαλιά και έκανε το 2-0 για τον αγγλικό σύλλογο και έβαζε τις βάσεις για μια σχετικά εύκολη νίκη..

Η Σάλκε,ωστόσο δεν τα παράτησε και λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου μείωσε το σκορ με τον Χούντελαρ.Συγκεκριμένα μετά την ασίστ του Χόλτμπι ο Χούντελαρ ''έπιασε'' το διαγώνιο σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μανόνε.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε το ίδιο δυνατά όπως τελείωσε το πρώτο,όχι βεβαίως με γκολ αλλά με μεγάλες χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν από Χούντελαρ και Ζιρού.Με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο έφτασε το 67' όπου ο Φαρφάν διαμόρφωσε το τελικό 2-2.Συγκεκριμένα ο παίκτης της Σάλκε έπιασε το σούτ και μετά την κόντρα στο Βερμάελεν(η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα) κατέληξε στα δίχτυα του Μανόνε για δεύτερη φορά.Το υπόλοιπο παιχνίδι δεν είχε και πολλά να δώσει,καθώς οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο αγωνιστικό χώρο με του ''κανονιέρηδες'' να αναλαμβάνουν έναν πιο αμυντικό ρόλο με στόχο τις αντεπιθέσεις.Η τελευταία αξιοσημείωτη φάση είναι εκείνη του Γουόλκοτ στις καθυστερήσεις.Έτσι το παιχνίδι τελείωσε με τον φωτεινό πίνακα του γηπέδου να δείχνει 2-2.

Σάλκε (Χουμπ Στέφενς): Ούνερσταλ, Ουτσίντα (25' Χέγκερ - 66' Παπαδόπουλος), Χέβεντες, Μάτιπ, Φουκς, Τζόουνς, Νοϊστέντερ, Χόλτμπι (90+3' Μπαρνέτα), Άφελαϊ, Φαρφάν, Χούντελαρ

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Μανόνε, Σανιά, Μερτεζάκερ, Κοσιελνί, Βερμάελεν, Αρτέτα, Γουίλσιρ, Καθόρλα (90' Κοκλέν), Γουόλκοτ, Ποντόλσκι (90+1' Αντρέ Σάντος), Ζιρού