Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2012

Ευρωπαίος,κόκκινος και ωραίος...

Ο Ολυμπιακός μετά την νίκη μέσα στην Γαλλία αναζητούσε την δεύτερη σερί νίκη στο Τσάμπιονς Λίγκ που θα του έδινε το προβάδισμα έναντι της Μόνπελιέ στον αγώνα για την τρίτη θέση.Ωστόσο οι Πρωταθλητές Ελλάδος είναι διπλά κερδισμένοι διότι Σάλκε και Άρσεναλ έμειναν στο 1-1...
Οι ''ερυθρόλευκοι'' έχοντας σαν ηγέτες Μασάντο,Γκρέκο και Μήτρογλου πέτυχαν μια τεράστια νίκη και πλησίασαν ακόμη πιο πολύ την πρόκριση για τους 16 του Τσάμπιονς Λίγκ.Οι Πρωταθλητές Ελλάδος ''άναψαν'' την μηχανή κάπου στο 70ο λεπτό και αυτό φάνηκε με τα δύο γκόλ που πέτυχαν για το τελικό 3-1.
Πως παρατάχθηκε...
Ο Ζαρντίμ δεν παρέταξε τον Ολυμπιακό και με μεγάλες εκπλήξεις.Ο Πορτογάλος τεχνικός των ''ερυθρολεύκων'' έχοντας τα προβλήματα των Τζιμπούρ,Κοντρέρας και Ιμπαγάσα στο μυαλό του παρέταξε την ιδανικότερη ενδεκάδα,Συγκεκριμένα κάτω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού ''έκατσε'' ο Κάρολ,την τετράδα της άμυνας αποτελούσαν οι Τοροσίδης στα δεξιά,Χολέμπας στα αριστερά ενώ το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτελούσαν οι Μανωλάς και Σιόβας.Οι Μανιάτης και Μοντεστό είχαν τον ρόλο των χάφ ενώ ο Μασάντο βρισκόταν μπροστά από αυτούς.Στα ''φτερά'' της επίθεσης για τους Πρωταθλητές ήταν οι Αμπντούν και Γκρέκο με μοναδικό προωθημένο τον Κώστα Μήτρογλου.
Εξέλιξη αγώνα
Γκόλ από τα αποδυτήρια...
Ο Ολυμπιακός από την αρχή φάνηκε πως στο γήπεδο μπήκε μόνο για ένα αποτέλεσμα και αυτή ήταν και άλλωστε η εντολή του Ζαρντίμ που ζήτησε πρέσινγκ και ταχύτητα .Αυτά απέδωσαν και ο Πορτογάλος τεχνικός είδε την ομάδα του να ''πιάνει'' στον ύπνο την Μόνπελιε και να ''παίρνει'' κεφάλι στο σκόρ μόλις από το 4'.Για άλλη μια φορά ο Γκρέκο ήταν καλός και μετά την εξαιρετική του μεταβίβαση και το δοκάρι του Μήτρογλού ο Μασάντο βρέθηκε στην ιδανική θέση για να ''πιάσει'' το πλασέ και να στείλει την μπάλα στην κενή εστία για το 1-0.Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί ότι αυτό το γκόλ είναι το δεύτερο του Μασάντο με τον Ολυμπιακό.Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει και στο 10ο λεπτό ο Μήτρογλου έχασε εξαιρετική ευκαιρία για να κάνει το 2-0.Όσο περνούσε η ώρα η Μόντπελλιε ''κέρδιζε'' έδαφος και σε συνδυασμό με την χαλαρότητα του Ολυμπιακού έχασαν μια καλή ευκαιρία στο 31' με τον Καμαρά μετά από ωραία μπαλιά να ''πιάνει'' την προβολή,ωστόσο να στέλνει την μπάλα άουτ.Μάλιστα αυτή η χαλαρότητα των ''ερυθρολεύκων'' έδωσε την ευκαιρία  στον γαλλικό σύλλογο να πάρει την κατοχή.Συγκεκριμένα η κατοχή ήταν 55%-45% υπέρ των Γάλλων.
Έπαιξε και παραλίγο να χάσει...
Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό,καθώς ο ελληνικός σύλλογος μπήκε νωχελικός και έδειξε νευρικός χωρίς να μπορεί να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του.Οι Γάλλοι το εκμεταλλεύονταν αυτό και το πλήρωσαν...Στο 65ο λεπτό,λοιπόν η αδυναμία της άμυνας του Ολυμπιακού να διώξει έδωσε την ευκαιρία στην γαλλική ομάδα να ισοφαρίσει.Συγκεκριμένα ο Σίοβας δεν μπόρεσε να διώξει και έκανε το πέναλτι στον Καμαρά.Δύο λεπτά μετά όλο το Κραϊσκάκη ''πάγωσε'' βλέποντας τον Μπελχαντά να κάνει το 1-1...

Το πέναλτι τον ξύπνησε...
Φαίνεται πως το πέναλτι ''ξύπνησε'' του παίκτες των Πρωταθλητών Ελλάδος και άρχισαν σιγά-σιγά να ανεβαίνουν.Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ προσπάθησε να αλλάξει την ροή του αγώνα από τον πάγκο και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Φουστέρ.Ο Ολυμπιακός έψαχνε την λύτρωση και αυτή ήρθε στο 80' με τον Γκρέκο να αναλαμβάνει αυτήν την φορά τον ρόλο του σκόρερ.Αναλυτικά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Χολέμπας ο Γκρέκο πετάχτηκε στο κέντρο της άμυνας της Μονπελιέ και με σουτ σήκωσε όλο το Καραϊσκάκη στο πόδι.Ο Ολυμπιακός έδειξε ότι το ξύπνημα δεν ήταν παροδικό και αυτό το επιβεβαίωσε το τρίτο του γκολ.Ο Κώστας Μήτρογλου ο σκόρερ...Ο Έλληνας στράϊκερ μετά από ωραία βαθιά μπαλιά του Χολέμπας ο Μήτρογλου πέτυχε πάλι γκολ στο τέλος με του Γάλλους και έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.
Πλέον οι Πρωταθλητές Ελλάδος έχουν έξι βαθμούς και περιμένει τους δύο επικείμενους τελικούς με Άρσεναλ και Σάλκε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κάρολ, Τοροσίδης, Μανωλάς, Σιόβας, Χολέμπας, Μοντέστο (73' Φουστέρ), Μανιάτης, Μασάντο (86' Φέισα), Γκρέκο, Αμπντούν, Μήτρογλου.
ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Ζουρντρέν, Μποκαλί, Γιάνγκα Εμπίβα, Χίλτον (79' Κονγκρέ), Μπεντιμό, Μαρβό, Μπελχαντά, Καμπελά (46' Σαρμπονιέ), Σαϊχί, Μουνιέ (64' Τινιάν), Καμαρά.