Κυριακή 7 Απριλίου 2013

Τεσσάρες και αγώνας για το ευρωπαϊκό εισιτήριο

Με τέσσερα γκολ φιλοδώρησε η Νίς την Τουλούζ και βλέπει το Ευρώπη την νέα χρονιά...
Από ότι φαίνεται στο Σαμπιονά έβρεξε γκολ...Με τις τεσσάρες της Μπαστιά και της Νίς να ξεχωρίζουν.
Έβρεξε...γκολ
Στο γήπεδο της Τουλούζ διαδραματίστηκε ένα εκπληκτικό παιχνίδι με 7 γκολ,κόκκινες και ανατροπές.Μέσα λοιπόν από αυτό το τρομερό παιχνίδι νικήτρια βγήκε η Νίς με γκολ του Ανάν στο 94'.Όλα ξεκίνησαν στα πρώτα  32 δευτερόλεπτα με τον Μποτεάκ να ανοίγει το σκορ για την Νίς μετά από σέντρα του Αχαμαντά.
Η Τουλούζ ωστόσο δεν πτοήθηκε και κατάφερε με τον Γιεντέρ από κοντά το 1-1.Ο επιθετικός του γαλλικού συλλόγου εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες μετά το σουτ του Ταμπανού και από κοντά νίκησε τον Οσπίνα για το 1-1.Η Τουλούζ από εκείνο το σημείο και μετά πήρε φόρα και με τον Καπού στο 20' κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και το σκορ και να κάνει το 2-1.Και κάπου στο 40' εκεί όπου η Νίς δεν έβρισκε επιθετικές λύσεις ήρθε ένα γκολ κόντρα στην ροή του αγώνα.Ο Μποτεάκ συγκεκριμένα με μια πολύ ωραία εκτέλεση έκανε το 2-2 και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και με τις δύο ομάδες να κυνηγούν το γκολ!Η Τουλούζ φάνηκε πως θα είναι αυτή πρώτη που θα πετύχεο το γκολ,ωστόσο πάλι κόντρα στην ροή του ματς ήρθε η Νίς για να κάνει το 2-3 στο 69' και να δώσει περισσότερο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.Στο 83' αποβλήθηκε ο Αχαμαντά για μαρκάρισμα στον Τραορέ!Και εκεί που το ματς φαινόταν να τελειώνει για την Τουλούζ ήρθε ο Γιεντέρ πάλι να κάνει το 3-3 στο 90' και να παγώσει τους αντιπάλους του.Το ματς ωστόσο δεν τελείωσε εκεί!Επεφύλλασε πολλά ακόμα...Και μέσα σε 4 λεπτά δόθηκε μια κόκκινη στον Μποσετί και πέτυχε ένα τελευταίο γκολ η Νίς...Μετά την αποβολή φάνηκε πως δύσκολα κάποια ομάδα θα έπαιρνε το τρίποντο!Όμως ο Ανάν φάνηκε να έχει άλλη άποψη και ο παίκτης της Νίς με πανέμορφο πλασέ έκανε το τελικό 3-4 και έβαλε την ομάδα του σε τροχιά Ευρώπης!!

Θέλουν Ευρώπη,μπορούν;
Οι πρωταθλητές Γαλλίας παλέυουν ακόμη για να εξασφαλίσουν ένα εισιτήριο για το νέο Τσάμπιονς Λίγκ.Η Μόνπελιέ πήρε μια σημαντική νίκη επί της Βαλενσιέν με 3-1 και το όνειρο της είναι ακόμα ορατό.Την αρχή έκανε ο Καμαρά μετά το κόρνερ του Καμπελά.Η Βαλενσιέν δεν φάνηκε ότι θα τα παρατούσε και ισοφάρισε με τον Ενγκετέ λίγο πριν κλείσει το ημίχρονο.
Η Μόνπελιέ στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε και κατάφερε με τον Κονγκρέ να κάνει το 2-1.Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε πιο εύκολο και με τον Μπελχαντά στο 86' σφράγισαν την νίκη και ουσιαστικά είναι ακόμα μέσα στο παιχνίδι για την απόκτηση του εισιτηρίου.
Τεσσάρα η Μπαστιά
Η Μπαστιά αντιμετώπισε την Μπρέστ και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα σε όλη την διάρκεια του αγώνα με το επιβλητικό 4-0 να αναδεικνύει την κυριαρχία των γηπεδούχων.Παρόλα αυτά το γκολ άργησε να έρθει για τους γηπεδούχους που πέτυχαν το 1-0 στο 40'.Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερο από το πρώτο,είχε το κυριότερο τρία γκολ.Ο εξαιρετικός Τοβάν έκανε το 3-0 με γκολ στο 50' και 71',ενώ ο χορός των γκολ έκλεισε με πέναλτι στο 79' για το 4-0!