Πέμπτη 25 Απριλίου 2013

Ντόρμουντ όπως...Μπάγιερν

Στα βήματα της Μπάγιερν η Ντόρτμουντ που διέλυσε την Ρεάλ του Μουρίνιο και του Ρονάλντο με 4-1 και ουσιαστικά ''τσέκαρε'' το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό!
Οι δύο μεγάλες ισπανικές ομάδες φαίνεται να βρίσκονται στην χειρότερη τους περίοδο,καθώς μετά τα τέσσερα γκολ της Μπάγιερν στην Μπαρτσελόνα και η Ντόρτμουντ διέσυρε την Ρεάλ με τέσσερα γκολ και ουσιαστικά φτιάχνει βαλίτσες για το Λονδίνο.Η Ρεάλ μετά και την επερχόμενη απώλεια του πρωταθλήματος ήθελε να κατακτήσει τουλάχιστον το Τσάμπιονς Λίγκ για να καλύψει τα σπασμένα εντός συνόρων.Ωστόσο η ομάδα του Κλόπ είχε άλλη άποψη...Μετά την τεσσάρα της Μπάγιερν αποφάσισαν και οι έτεροι Γερμανοί να παίξουν μπάλα να κλείσουν την Ρεάλ και να τσεκάρουν εισιτήριο για τελικό και αυτό το κατάφεραν με τον Λεβαντόφσκι να είναι ίσως στο καλύτερο του βράδυ πετυχαίνοντας ούτε ένα,ούτε δύο,ούτε τρία αλλά τέσσερα γκολ.Ο Πολωνός άσος διέλυσε την άμυνα των Μαδριλένων και έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση!
Πλέον η Ρεάλ βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση όπως και η Μπαρτσελόνα καθώς χρειάζεται να νικήσει και με τέτοια διαφορά γκολ ώστε να καταφέρει πετάξει έξω την Ντόρτμουντ η οποία έχοντας αυτό μεγάλο πλεονέκτημα δύσκολα θα αφήσει την Ρεάλ να την νικήσει!
Πίεση από την αρχή μέχρι το τέλος...
Η Ντόρτμουντ που δεν άφησε στιγμή την Ρεάλ να χαλαρώσει έδειξε τις προθέσεις τις από το 7ο κιόλας λεπτό με τον Ρόις να κάνει την ωραία προσπάθεια να μπάινει στην μεγάλη περιοχή από τα πλάγια ωστόσο το πλασέ δεν βρήκε στόχο.Ωστόσο ότι δεν έγινε στο 7' έγινε στο 8'.Μετά λοιπόν την προειδοποίηση οι παίκτες του Κλόπ έκαναν το 1-0 με τον Γκέτσε να βγάζει μια πολύ ωραία σέντρα και τον Λεβαντόφσκι με προβολή να ανοίγει λογαριασμό...
Η Ρεάλ ήταν κλεισμένη και ενδεικτικό ήταν ότι ο Ρονάλντο απείλησε για πρώτη φορά την εστία μόλις στο 24' με μια εκτέλεση φάουλ που απέκρουσε ο πολύ καλός Βάιντεφέλερ.Η Ρεάλ ήξερε πως σαν φιλοξενούμενη έπρεπε να πετύχει το γκολ και τελικά αυτό το κατάφερε στο 43ο λεπτό με τον Χούμελς να κάνει την λάθος πάσα μετά από πλάγιο να κλέβει ο Ιγκουαίν να κάνει την πάσα στον Ρονάλντο και αυτός προ κενής εστίας να κάνει το 1-1.
Όπως και στο χθεσινό παιχνίδι όλα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο!Στο 50' ο Λεβαντόφσκι έκανε το 2-0 με άψογο κοντρόλ και σούτ μετά από ασίστ του Ρόις.Δεν άργησε για να ξαναχτυπήσει ο Πολωνός άσος καθώς στο 55' μετά από ωραία προσποίηση και σούτ έκανε το 3-1!Η αμυντική γραμμή της Ρεάλ δεν ήταν στα καλύτερα της και αν ο Λόπεθ δεν είχε βγάλει το σουτ του Γκούντογκαν θα μπορούσε ο δείκτης του σκορ να ήταν πιο ψηλά.Στο 66' η Ντόρτμουντ οριστικοποίησε λίγο πολύ τα πράγματα με τον Λεβαντόφσκι να εκτελεί εύστοχα πέναλτι και να κάνει το 4-1!Τόσο η Ντόρτμουντ όσο και η Ρεάλ ωστόσο δεν τα παράτησαν και συνέχισαν να προσπαθούν αμφότερες για γκολ.Στο 76' χρειάστηκε η συμβολή του τερματοφύλακα της Ντόρτμουντ σε προσπάθεια του Κεντίρα μέσα από την περιοχή(πλάγια).Τελευταίες αξιοσημείωτες φάσεις το σούτ του Λεβαντόφσκι το 85' ενώ το πλάσε του Ρονάλντο στο 89' που το έβγαλε ο Βάιντεφελερ και το σούτ του Βαράν μέσα από την περιοχή μετά από κόρνερ που κατέληξε λίγο δίπλα από το δοκάρι!
Ντόρτμουντ (Γίργκεν Κλοπ): Βαϊντερφέλερ, Πίσζεκ (83’ Γκορσκρόιτς), Χούμελς, Σούμποτιτς, Σμέλτσερ, Μπέντερ, Γκουντογκάν (91’ Σίμπερ), Μπλαζικόφσκι (82’ Κελ), Γκέτσε, Ρόις, Λεβαντόφσκι

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζοσέ Μουρίνιο): Λόπεθ, Ράμος, Βαράν, Πέπε, Κοεντράο, Αλόνσο (80’ Κακά), Κεντίρα, Μόντριτς (69’ Ντι Μαρία), Εζίλ, Ρονάλντο, Ιγκουαίν (69’ Μπενζεμά).