Τετάρτη 3 Απριλίου 2013

Με κίνηση Ματ-ουιντί στο 94' η Παρί

Η Μπαρτσελόνα μέχρι το 94' κράταγε γερά την νίκη με 2-1 μέσα στο Παρίσι,ωστόσο ο Ματουιντί είχε άλλη άποψη και με σουτ στο τέλος χάρισε την ισοπαλία στην ομάδα του.
Μπαρτσελόνα και Παρί μπήκαν για διεκδικήσουν τον αγώνα η κάθε μια για δικούς της λόγους...Η Μπαρτσελόνα από την μια για να έχει ένα εύκολο έργο στον επαναληπτικό και από την άλλη η Παρί ήθελε την νίκη για να στριμώξει τους ''μπλαουγκράνα'' στα σχοινιά,αν και...από τον τον προηγούμενο γύρο η Μπαρτσελόνα φάνηκε ότι και με την πλάτη στον τοίχο που βρέθηκε γύρισε το 2-0 και πέρασε θριαμβευτικά επικρατώντας με 4-0 της Μίλαν.
Η Παρί ήθελε να βάλει τα δύσκολα στην Μπάρτσα από νωρίς και στο 5' μόλις έκανε την πρώτη της φάση με τον Λαβέτσι να τσιμπά την μπάλα,ωστόσο αυτή να καταλήγει στο δοκάρι του Βαλντές.Οι ''μπλαουγκράνα'' όσο περνούσε η ώρα πίεζαν και πήραν την κατοχή,άρχισαν το παιχνίδι τους και στο 38ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ και να βάλουν την Παρί στα σχοινιά.Ο Ντάνι Άλβες με μια εκπληκτική μπαλιά πάρε-βάλε με εξωτερικό φάλτσο βρήκε τον Μέσι ο οποίος μόνος του από την αριστερή πλευρά εκτέλεσε τον Σιρίγου για το 1-0.Από εκείνο το σημείο και μετά δεν υπήρξε το κάτι τρομερό από πλευράς φάσεων,εκτός από τον Μέσι ο οποίος φάνηκε να τραυματίστηκε και μάλιστα από τις πρώτες εκτιμήσεις φαίνεται ότι ο Αργεντίνος άσος θα μείνει έξω κοντά στις 3 εβδομάδες(κάκωση στο αριστερό γόνατο).
Το δεύτερο ημίχρονο και αυτό δεν είχε κάτι ιδιαίτερο!Η Μπαρτσελόνα με τον Μέσι off δεν είχε να δώσει και πολλά και πάγωσε το ρυθμό.Όλα φαίνονταν πολύ ήρεμα μέχρι το 80',εκεί όπου η Παρί ισοφάρισε.Ο Τιάγκο Σίλβα πήρε την κεφαλιά μετά από φάουλ,η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ιμπραίμοβιτς από προφανή θέση οφσάιντ έκανε το 1-1.
Και ότι δεν έδωσαν οι δύο ομάδες μέχρι εκείνο το σημείο το έδωσαν στο τελευταίο 10λεπτο μετά το γκολ του Σίλβα.Από εκεί και πέρα οι ομάδες κυνήγησαν πολύ το γκολ αλλά αυτή που το πέτυχε πρώτη ήταν η Μπαρτσελόνα.Συγκεκριμένα μετά από πέναλτι που κέρδισε ο Σάντσεζ,ο Τσάβι ανέλαβε την εκτέλεση και έβαλε τους Καταλανούς μπροστά στο σκορ στο 88'.Και εκεί φάνηκε να τελειώνει το παιχνίδι.Έλα όμως που το παιχνίδι επεφύλασσε μια ακόμη έκλπηξη για όσους το παρακολούθησαν τόσο από το γήπεδο,όσο και αυτούς που το είδαν από την τηλεόραση....
Στο 90+4',λοιπόν η Παρί ισοφάρισε με τον Ματουιντί!Συγκεκριμένα μετά το στρώσιμο του Ιμπραίμοβιτς με το κεφάλι στον Ματουιντί,ο δεύτερος έπιασε το αδύναμο σουτ με την μπάλα να βρίσκει αρχικά στον Μπαρτρά και στην συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα μετά την λάθος εκτίμηση του Ισπανού τερματοφύλακα.
Πλέον όλα είναι ανοιχτά εν' όψει επαναληπτικού και από ότι φαίνεται το άγχος θα είναι από μεριάς Μπάρτσα η οποία χάνει και τον Μέσι.Από την άλλοι οι Παριζιάνοι πάνε χωρίς άγχος και με αυτοπεποίθηση να παίξουν το ποδόσφαιρο τους και να χτυπήσουν το παιχνίδι...