Τετάρτη 24 Απριλίου 2013

Πρόβα...τελικού

Ούτε ένα,ούτε δύο,ούτε τρία αλλά τέσσερα γκόλ!Με τέσσερα γκολ φιλοδώρησε η Μπάγιερν την Μπαρτσελόνα και έκανε πρόβα για τον τελικό του Λονδίνου!Πλέον το έργο των Ισπανών είναι πολύ δύσκολο.

Το παιχνίδι πριν καν ακόμη αρχίσει ήταν ντέρμπι.Ωστόσο η Μπάγιερν έκανε περίπατο φιλοδωρώντας με τέσσερα γκολ!Κανείς θα πίστευε πως θα ήταν ένα κλειστό παιχνίδι με λίγα γκολ και η Μπαρτσελόνα θα προσπαθούσε να μην χάσει για να πάρει το πλεονέκτημα του δεύτερου αγώνα.Παρόλα αυτά φάνηκε πως η φορμαρισμένη Μπάγιερν φέτος θέλει να σηκώσει το βαρύτιμο τρόπαιο του Τσάμπιονς Λίγκ και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους ''μπλαουγκράνα''.
Πλέον τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για την Μπαρτσελόνα,η οποία φαίνεται πως διανύει μια από τις χειρότερες περιόδους της και μετά τα χαστούκια από Μίλαν και Παρί ''έφαγε''  τη σφαλιάρα από την Μπάγιερν μπας και συνειδητοποιήσει πως πρέπει να ξυπνήσει,και οι Καταλανοί μόνο με ένα θαύμα μπορούν να ανατρέψουν την κατά τους κατάσταση και να καταφέρουν να πετάξουν εκτός τελικού αυτή την Μπάγιερν που φέτος έχει να μετρά τις 5άρες και 6άρες που έχει φιλοδωρήσει τις αντιπάλους της.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι ''μπλαουγκάρανα'' κατάφεραν να πραγματοποιήσουν το πρώτο τους σουτ εντός περιοχής στο 65' με τον Μπαρτρά.
Όλα έγιναν στο δεύτερο ημίχρονο...
Το πρώτο ημίχρονο από γκολ δεν είχε και πάρα πολλά,καθώς το μόνο πράγμα που είχε να δώσει είναι το μοναδικό γκολ του ημιχρόνου από τον Μίλερ στο 25'.Το δεύτερο ημίχρονο ωστόσο ήταν φωτιά,καθώς η Μπάγιερν μπήκε με τεράστια φόρα μέσα στο γήπεδο και το 1-0 το έκανε 4-0!
Αναλυτικά,η Μπάγιερν έδειξε από την αρχή ποιός θα είναι το αφεντικό του αγώνα και μόλις στο 2' με το σούτ του Ρόμπεν μετά το τακουνάκι του Μαρτίνεθ δημιούργησε την πρώτη της αξιόλογη φάση.Στο 15' αδικήθηκε η Μπάγιερν,καθώς μετά το σουτ του Λάμ η μπάλα βρήκε καθαρά το χέρι του Πικέ,ωστόσο δεν δόθηκε τίποτα.Δέκα λεπτά μετά η Μπάγιερν έκανε την αρχή για τον περίπατο...Στο 25',λοιπόν μετά την πολύ καλή σέντρα του Ρόμπεν ο Ντάντε πήρε την πρώτη κεφαλιά(υπόνοια για φάουλ στον Άλβες)και ο Μίλερ τη δεύτερη για το 1-0!
Από εκεί και πέρα η Μπάγιερν κυριάρχησε σε κάθε πιθαμή του γηπέδου.Ειδικότερα στο κέντρο Σβαϊστάιγκερ και Μαρτίνεθ κυριαρχούσαν και βοηθώντας αμυντικά απενεργοποίησαν τελείως την επιθετική γραμμή της Μπαρτσελόνα,η οποία έμοιαζε εγκλωβισμένη.
Οι παίκτες της Μπάγιερν γνώριζαν πως έπρεπε να εξασφαλίσουν αν όχι την πρόκριση,τουλάχιστον την νίκη σήμερα.Και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο πολύ δυνατά και δεν έχασαν πολύ χρόνο να κάνουν το 2-0!Στο 49' συγκεκριμένα σε μια πολύ οριακή φάση μετά από κόρνερ του Ρόμπεν ο Βαλντές έκανε λάθος έξοδο και έδωσε στον Μίλερ την ευκαιρία να κάνει την κεφαλιά πάσα στον Γκόμεζ και αυτός από οριακή θέση να κάνει το 2-0 σε κενή εστία.Η Μπαρτσελόνα φαινόταν ότι είχε ''χάσει την μπάλα'' και δεν μπορούσε να αντιδράσει σε οποιαδήποτε επιθετική ενέργεια της Μπάγιερν.Και για αυτό στο 55' λίγο έλειψε ο Ριμπερί να κάνει το 3-0 που αυτό ωστόσο δεν άργησε να έρθει.
Το 3-0 λοιπόν δεν άργησε να έρθει...Αυτό λοιπόν το πραγματοποίησε ο πολύ καλός Ρόμπεν που με μια πάρα πολύ ωραία ενέργεια και ένα εξαιρετικό πλασέ στην γωνιά του Βαλντέζ ''τσέκαρε'' το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό.Η Μπαρτσελόνα ωστόσο φάνηκε ότι αδικήθηκε σε αυτή την φάση,καθώς υπήρξε καθαρό φάουλ από τον Μίλερ πάνω στον Άλμπα λίγο πριν ο Ρόμπεν κάνει το 3-0.Η άμυνα της Μπαρτσελόνα έδειχνε ανίκανη να κάνει το οτιδήποτε για να αποτρέψει οποιαδήποτε επιθετική ενέργεια της Μπάγιερν.Έτσι ολοκληρώθηκε η φοβερή παράσταση των Γερμανών με τον Μίλερ να κάνει το 4-0 μετά από ωραία μπαλιά του Αλάμπα και να σφραγίζει μια και καλή το εισιτήριο!!