Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Νίκησε και συνεχίζει πρώτος...

Ο Ολυμπιακός κατακτώντας την 18η νίκη τους σε 19 αγώνες συνεχίζει πρώτος στην σχετική βαθμολογία της Α1.Οι ερυθρόλευκοι έκαναν επίδειξη δύναμης και επικράτησαν της Καβάλας με 94-76.
Ο Ολυμπιακός μετά από την νίκη με την Μπεσίκτας,επικράτησε και της Καβάλας και πάει με μια πολύ καλή ψυχολογία στα επερχόμενα ''μεγάλα'' ματς που έρχονται στην Ευρολίγκα.Στα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να ξεφύγει με μεγάλη διαφορά,χαρακτηριστικά το 20-25 στο 7'.Το δεκάλεπτο τελείωσε 25-33 με τον Ολυμπιακό να ανοίγει το ρυθμό,έχοντας 100% στα δίποντα.
Ο Ολυμπιακός από εκείνο το σημείο και πέρα άνοιξε πολύ το ρυθμό φτάνοντας την διαφορά και στο +15(25-40).Ωστόσο η Καβάλα δεν τα έβαλε κάτω και κάνοντας ένα επιμέρους 21-8 έφερε το ματς στο +2 και χτύπησε το καμπανάκι στον Ολυμπιακό για να ξυπνήσει.Τελικά ο Ολυμπιακός δεν έχασε την πρωτοκαθεδρία και έκλεισε το ημίχρονο στο 48-52.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός αποφάσισε να παίξει μπάσκετ και παίζοντας καλό μπάσκετ στην επίθεση και κλείνοντας πολύ καλά πίσω στην άμυνα έφτασαν την διαφορά στους 18 πόντους.Διακριθέντες από τους Πρωταθλητές Ευρώπης οι Παπανικολάου και Πρίντεζης που στα δύσκολα έδειξαν σθένος και πήραν την ομάδα τους από το χέρι και την οδήγησαν στην νίκη.