Κυριακή 18 Μαΐου 2014

Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Μακάμπι

Το έκανε μια;Το ξανάκανε και δεύτερη!Η Μακάμπι ως αουτσάιντερ του Final Four νίκησε στον ημιτελικό την ΤΣΣΚΑ με ανατροπή και στον τελικό την ''βασίλισσα'' Ρεάλ και στέφθηκε για έκτη φορά στην ιστορία της πρωταθλήτρια Ευρώπης!
Η ψυχωμένη Μακάμπι νίκησε την υπερηχητική Ρεάλ με 98-86 και στέφθηκε για έκτη φορά στην ιστορία της Πρωταθλήτρια Ευρώπης ισοφαρίζοντας Παναθηναϊκό και ΤΣΣΚΑ.Από τους πρωταθλητές Ευρώπης ο Τάϊρις Ράϊς πήρε στους ώμους του το παιχνίδι και με ψυχωμένη απόδοση υπό τις οδηγίες του εκπληκτικού Μπάντ οδήγησε την ομάδα του στην κατάκτηση του τροπαίου!
Η Ρεάλ από την μεριά της έμεινε στην φανταστική της εμφάνιση εναντίον της Ρεάλ και με τους Μπουρούση και Ροντρίγκεθ μόνο να αποδίδουν δεν κατάφερε να ''ξεφύγει'' και να κατακτήσει το τρόπαιο που επί δύο χρονιές έχει στερηθεί.
Τελικός με όλη την έννοια!
Οι πεντάδες για τις δύο ομάδες Γιούλ,Ρούντι,Νάρντεν,Μίροτιτς και Μπουρούσης και από την άλλη μεριά Οχαγιόν,Χίκμαν,Πνίνι,Σμίθ και Σχορτσιανίτης.Η Μακάμπι ξεκίνησε ψυχωμένα και με ένα επιμέρους σκορ 11-2 έφτασε στο 7-13 δείχνοντας πως η Ρεάλ μόνο εύκολο βράδυ θα έχει.
Η Ρεάλ αντιμετώπιζε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα και αυτό φαινόταν παρόλα αυτά βρήκε τις λύσεις που ήθελε στο πρόσωπο του Ρούντι και του Ρέγιες,έκανε το σερί 19-2 και πέρασε μπροστά στο σκορ με 26-15.Και ενώ φαινόταν ότι η Ρεάλ ξύπνησε και ότι είχε πάρει μια διαφορά ασφαλείας η Μακάμπι έκανε την μεγάλη ανατροπή με μεγάλα σουτ και με το σουτ του Μπλού στο τέλος του ημιχρόνου ''έκανε'' το 35-33 και έβαλε την Ρεάλ σε σκέψεις.
Με τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη να φορτώνεται με το τρίτο φάουλ η Μακάμπι άρχισε να έχει προβλήματα στην περιοχή των ψηλών ωστόσο βρήκε την δύναμη και μετά από 14 λεπτά γύρισε το παιχνίδι και με καλάθι του Χίκμαν πέρασε μπροστά με 41-40.Το τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε ''νικητή'' με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνέχεια με την Ρεάλ να κάνει ξεσπάσματα και την Μακάμπι να ακολουθεί κατά πόδας.
Το τέταρτο δεκάλεπτο άνοιξε με την Ρεάλ να είναι μπροστά με 55-53.Το ματς ήταν μεγάλο και δεν θα μπορούσαν να μην παίζουν κάτι λιγότερο από μεγάλους παίκτες.Ο Ράις λοιπόν με τρίποντο έκανε το 58-60 και ο πρώτος ''πονοκέφαλος'' για τον Μπλάντ ήρθε με το πέμπτο φάουλ του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη.Η Ρεάλ σε εκείνο το σημείο έψαχνε τα μεγάλα σουτ και βρήκε τους Μίροτιτς και Ροντρίγκεθ για να προηγηθεί και πάλι με 67-63.Η Μακάμπι δεν άφησε και πολύ ώρα και σε διάστημα ενός λεπτού γύρισε το παιχνίδι και με εκπληκτικό φόλοου κάρφωμα του Τάϊους έκανε το 67-69.Μπλού και Ράϊς ανέβασαν την διαφορά στο +4 με 69-73 με 59'' να απομένουν.Η Ρεάλ όμως με αντίστοιχα καλάθια Ροντρίγκεθ και Μπουρούση ισοφάρισε με 21'' να απομένουν για την λήξη.Ο Ράϊς αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο και ο μεγάλος τελικός οδηγήθηκε στην παράταση,κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά σε τελικό της Euroleague.
Στην παράταση λοιπόν Μίροτιτς και Μπουρούσης έβαλαν μπροστά την Ρεάλ αλλά ο Ράϊς είχε κέφια και φαινόταν και με επτά πόντους έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά με 77-81.Με συνεχόμενες ενέργειες του Ράϊς η Μακάμπι έφτασε στο +9(79-88) και πλέον η Ρεάλ είχε χάσει το τρένο και δεν κατάφερε ποτέ να γυρίσει το παιχνίδι με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 98-86 και την Μακάμπι να είναι η νέα Πρωταθλήτρια Ευρώπης.
Δεκάλεπτα: 16-15, 35-33, 55-53, 73-73, (πρτ.) 86-98.
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ρούντι 15, Ρέγες 12, Μίροτιτς 12, Ροντρίγκεθ 21, Κάρολ 5, Ντάρντεν 7, Γιουλ, Μπουρούσης 12, Σλότερ 2, Μεζρί.
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Ράις 26, Σμιθ 15, Χίκμαν 18, Ινγκλς, Τάιους 12, Πνίνι, Οχαγιόν 4, Μπλου 14, Σχορτσανίτης 9.
Διαιτητές: Χριστοδούλου (Ελλάδα), Πουκλ (Σλοβενία), Γιόβτσιτς (Σερβία).