Παρασκευή 10 Μαΐου 2013

Άγγλος στο ραντεβού του..

Πέρσι το κατάφερε!Γιατί όχι και φέτος;Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας μια εκπληκτική εμφάνιση διέσυρε την ΤΣΣΚΑ,καθώς επικράτησε με 52-69 και τώρα πάει στον τελικό της Κυριακής για να υπερασπιστεί τα σκήπτρα του!
Μια μεγαλειώδεις εμφάνιση από τους''ερυθρόλευκους'' και ανατροπή όλων των προγνωστικών!Τι κι αν όλοι είχαν την ΤΣΣΚΑ πρωταθλήτρια,τι κι αν τον Ολυμπιακό τον έχριζαν αουτσάιντερ;Οι Πρωταθλητές Ευρώπης τα κατάφεραν για άλλη μια φορά και κλείνοντας την ΤΣΣΚΑ επικράτησαν με μια διαφορά της τάξης των 17 πόντων και πλέον περιμένουν την άλλη ομάδα από τον άλλο ημιτελικό για να πάνε την Κυριακή και να παίξουν έτσι όπως γνωρίζουν και να υπερασπιστούν τον περσινό τους τίτλο!

Ο Ολυμπιακός με όπλο του την εξαιρετική του άμυνα και την ''μυαλωμένη'' του επίθεση πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το πρώτο δεκάλεπτο και από τότε δεν τον απώλεσε ποτέ!Ο Ολυμπαικόε φάνηκε πως είχε γνώση του αντιπάλου του και δεν μπήκε με αέρα Πρωταθλητή ωστόσο μπήκε ψυχωμένος και έτοιμος να πάρει την πρόκριση,από την άλλη η ΤΣΣΚΑ μπήκε με τον αέρα του φαβορί και αυτό το πλήρωσε καθώς ο Ολυμπιακός με τις καλές του επιλογές σε επίθεση και άμυνα την άγχωσε και την  απέκλεισε!

Για τον Ολυμπιακό ο Σπανούλης για άλλη μια φορά ιδανικός ηγέτης,ωστόσο αν κάποιος ξεχώριζε από τον σημερινό Ολυμπιακό αυτός ήταν ο Κάιλ Χάινς.Ο Αμερικάνός ήταν φοβερός σε καμία περίπτωση δεν φοβήθηκε τους ψηλούς της ΤΣΣΚΑ,πήρε ριμπάουντ,έπαιξε άμυνα,σκόραρε και γενικώς τα έβαλε με τα θηρία και βγήκε νικητής!

Φοβερός από την αρχή!
Ο Ολυμπιακός από την αρχή μπήκε να παλέψει το παιχνίδι ωστόσο η ΤΣΣΚΑ μπήκε δυνατά και με συνεχόμενα σουτ έφτασε στο 8-4.Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός είχε τους εκπληκτικούς Πρίντεζη και -Παπανικολάου οι οποίοι και τον έφτασαν στον 17-21.Ο δεύτερος όμως ''φορτώθηκε'' πολύ γρήγορα με δύο φάουλ και έκατσε στον πάγκο.Το δεκάλεπτο έκλεισε ίσως με τον ιδανικότερο τρόπο για τους ''ερυθρόλευκους'' που με τρίποντο του Σλούκα έφεραν την διαφορά στο +7(17-24).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο δεύτερο δεκάλεπτο όπως τελείωσε το πρώτο!Με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση περιόρισε τον Τεόντοσιτς,του δημιούργησε εκνευρισμό(0/5 τρίποντα) και παρά τις συνεχείς αλλαγές σε συστήματα και παίκτες του Μεσίνα κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά σε διψήφια επίπεδα(23-35).Το ημίχρονο τελικά έκλεισε με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται στο +12(28-40) και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με μια πολύ καλή ψυχολογία!

Το δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό ξεκίνησε με το πόδι στο γκάζι και με τον Παπανικολάου εκτόξευσε την διαφορά στους 17.Το τρίτο φάουλ ωστόσο του Σπανούλη δημιούργησε προβλήματα στην επίθεση του Ολυμπιακού και η ΤΣΣΚΑ βρήκε την ευκαιρία να κάνει ένα σερί 6-0 και να μειώσει την διαφορά.Κι εκεί που ο Ολυμπιακός χρειάστηκε έναν ηγέτη τον βρήκε στο πρόσωπο του Χάινς που με πολύ καλή εμφάνιση σε επίθεση και άμυνα κράτησε την διαφορά στους 17!

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πλέον διαδικαστικό,καθώς ο Ολυμπιακός για να έχανε τον τελικό θα έπρεπε να παρατήσει το παιχνίδι...Ωστόσο ο σημερινός Ολυμπιακός δεν φαινόταν να είχε την διάθεση να το αφήσει!Ανέβασε την διαφορά στο +21(57-36) και σιγά-σιγά έκλεινε θέση για τον τελικό.Η ΤΣΣΑ έπαιξε ένα από τα τελευταία της χαρτιά και σε μια τελική της αντεπίθεση κατέβασε την διαφορά στους 15(47-62) και έδειξε πως το ήθελε αλλά δεν μπορούσε...Το τελειωτικό χτύπημα για την ΤΣΣΚΑ ήρθε με το αντιαθλητικό φάουλ του Τεόντοσοτς στον Άντιτς.Πλέον ο Ολυμπιακός πάει στον τελικό της Κυριακής για να διεκδικήσει το 2 στα 2!

Δεκάλεπτα: 17-24, 28-40, 52-69.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 5, Μίτσοφ 3, Τζάκσον 7, Κρστιτς 2, Γουίμς 13, Έρτσεγκ 2, Βοροντσέβιτς 2, Κάουν 7, Χριάπα 11, Παπαλουκάς.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 13, Λο 6, Άντιτς 13, Σπανούλης 8, Περπέρογλου 8, Σερμαντίνι 5, Σλούκας 5, Πάουελ, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 5, Κατσίβελης.

Διαιτητές: Τσέρεμπουχ (Ιταλία), Ρίζικ (Ουκρανία), Λάτισεφς (Λετονία).