Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2013

Θέλει δουλειά...

Το ήθελε και φάνηκε,παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός θέλει ακόμα δουλειά καθώς σήμερα έπαιξε με την φωτιά και σε συνδυασμό με την εξαιρετική εμφάνιση του Σεϊμπούτις έχασε την νίκη μέσα από τα χέρια του...Ο Παναθηναϊκός φάνηκε κιόλας από την αρχή της χρονιάς ότι ακόμα δεν είναι έτοιμος καθώς ''παίκτες-κλειδιά'' δεν αποδίδουν τα μέγιστα με τον Παναθηναϊκό να τα βρίσκει ''σκούρα'' στην επίθεση.
Αυτή τη φορά τον αγώνα τον έχασε κυριολεκτικά μέσα από τα χέρια του ή συγκεκριμένα μέσα από τα χέρια του Σεϊμπούτις ο οποίος 5.5'' πριν το τέλος της παράτασης πέτυχε το καλάθι έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ και έκανε το Παναθηναϊκό να ξεκινήσει με το αριστερό τις υποχρεώσεις του στην νέα σεζόν στην Ευρολίγκα.
Ο Παναθηναϊκός θέλει εμφανώς μεγάλη δουλειά και παρά την κακή του εμφάνιση πήγε να πάρει το παιχνίδι με τον Διαμαντίδη να είναι πάλι εκεί και να δηλώνει παρών σε ένα κρίσιμο σημείο με ένα μεγάλο τρίποντο 18' πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα που ισοφάρισε.
Θέλει δουλειά η άμυνα...
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με Παπά,Διαμαντίδη,Ματσιούλις,Γκίστ και Στεφάν Λάσμε.Ο Παναθηναϊκός επιθετικά στην αρχή φάνηκε να συνέρχεται από την επιθετική δυστοκία με τον Ολυμπιακό με τον Γκίστ πρωταγωνιστή,παρόλα αυτά στην άμυνα ήταν αρκετά ευάλωτος και ο Κουκ βρήκε την ευκαιρία να πετύχει κάποια καλάθια και βάλει την ομάδα του μπροστά με 13-9.Ούκιτς και Μαυροκεφαλίδης φαίνονται πιο προετοιμασμένοι από ότι πολλοί περίμεναν και ερχόμενοι στον αγωνιστικό χώρο το 17-11 το ''έκαναν'' 17-19 με ένα επιμέρους σκορ 8-0 με τέσσερις πόντους έκαστος.Το δεκάλεπτο δεν τελείωσε με ''νικητή'' καθώς οι δύο ομάδες πήγαν στον πάγκο στο 25-25.
Ο νέος είναι ωραίος αλλά ο παλιός είναι αλλιώς...
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να δείχνει καλύτερος στην άμυνα και στην επίθεση Παπάς και Μπατίστ πήραν τα ηνία και οδήγησαν τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +6(36-42).Ο Μπατίστ έφτασε γρήγορα-γρήγορα στους 10 πόντους και έδειξε πως τα 35 χρόνια δεν τον βαραίνουν.Ο Σεϊμπούτις έδειξε πως σήμερα ήταν η μέρα του πετυχαίνοντας δύο μεγάλα τρίποντα μετά από ολιγωρία της άμυνας των ''πρασίνων'' έφερε το ματς σε μεγάλη ισορροπία με το ημίχρονο να ''κλείνει'' στο 42-42.
Κυνηγητό...
Στο τρίτο δεκάλεπτο Παναθηναϊκός και Λιέτουβος Ρίτας έδειχναν να παίζουν ένα κυνηγητό μεταξύ καθώς αρχικά η Λιέτουβος εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό βραχυκύκλωμα του Παναθηναϊκού και έφτασε αισίως στο +4 με τρίποντο του Σεϊμπούτις.Ο Παναθηναϊκός δεν επρόκειτο να τα παρατήσει και με μεγάλο τρίποντο του Φώτση έκανε το 57-58.το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Κουκ και το Ματσίουλις να σκοράρουν για το 59-60 της τρίτης περιόδου.
Ποιος άλλος;
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά την τελευταία περίοδο και με κάρφωμα του Στεφάν Λάσμε έφτασε μέχρι το +3,αλλά οι πέντε σερί πόντοι του Παλάσιος έβαλαν ξανά μπροστά την Λιέτουβος με 67-65.Ο Ματσιούλις με τρίποντο έκανε το 67-68 αλλά ο Σεϊμπούτις σήμερα δεν άφηνε τίποτα να ''πέσει'' κάτω και με άμεσο τρίποντο έκανε το 72-70.Μετά τις δύο άστοχες βολές του Διαμαντίδη η διαφορά έφτασε στο +4 74-70 μόλις ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.Ο Διαμαντίδης στις επόμενες βολές που εκτέλεσε μπορεί να είχε 1/2 παρόλα αυτά μετά από ένα καλό κλέψιμο του Λάσμε ο αρχηγός των ''πρασίνων'' πήρε το τρίποντο και έσωσε προς στιγμήν το αγώνα για τον Παναθηναϊκό και έβαλε ξανά την ομάδα του στην διεκδίκηση της νίκης.Στην τελευταία φάση ο Κουκ αστόχησε και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.
Παράταση για ένα ρόλο...
Μπορεί ο Παναθηναϊκός να ξεκίνησε καλά την παράταση(74-78) αλλά παρόλα αυτά ο Μπαμπράουσκας με πέντε πόντους και ο Σονγκάιλα με μία βολή έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους με δύο(78-80).Ο Γκίστ με κάρφωμα 22'' πριν το τέλος έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 82-83.Ο Σεϊμπούτις παρόλα αυτά δεν είχε την διάθεση να χάσει σήμερα και εκτελώντας μπροστά στον Φώτση έκανε το 84-83 με μόλις 5.5'' για το φινάλε.Ο Ούκιτς στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα αστόχησε σε τρίποντο και ο Φώτσης αστόχησε και αυτός στο σουτ απελπισίας στα 0.4''.

Δεκάλεπτα: 25-25, 42-42, 59-60, 74-74, πρτ. 84-83.
Λιέτουβος Ρίτας (Μπάουερμαν): Τέπιτς 6, Μπαμπράουσκας 10, Παλάσιος 12, Σεϊμπούτις 19, Γλυνιαδάκης, Γκετσεβίτσιους 7, Λίντεκα, Κουκ 10, Σονγκάιλα 13, Γέλοβατς 7.
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Κάρι 12, Μπατίστ 12, Φώτσης 3, Ούκιτς 8, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 10, Παππάς 5, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 13.
Διαιτητές: Γκαρθία Γκονζάλεθ (Ισπανία), Σρνταν Ντοζάι (Κροατία), Τζιανλούκα Ματιόλι (Ιταλία).